Головна АналітикаПетиції у Києві: чому влада буває глухою?
київ мерія реагування на петиції кадри корупція

Петиції у Києві: чому влада буває глухою?

Колаж Каштан NEWS

Автор Kashtan News

Сьогодні досить поширеним і популярним є такий інструмент демократії, як електронна петиція. І громада часто користується своїм правом направляти до органів влади вимоги, звернення, пропозиції…

На офіційному сайті Київради оприлюднено звіт реалізації успішних петицій станом на 1 липня 2023 року. Отже петицій, які у визначений термін набрали на свою підтримку не менше 6 000 голосів, зареєстровано 142, з яких:

31 петиція – реалізовано;

66 петицій – на реалізації;

5 петицій – на розгляді;

39 петицій – не підтримано.

Найпопулярнішими є петиції, які стосуються транспорту, благоустрою, довкілля, дорожнього господарства.

Чи дослуховується до голосу киян Київський міський голова Кличко, адже петиції мають бути потужним важелем демократичних процесів, позитивних змін у різних сферах міського життя? Як бачимо зі статистики, 39 петицій не підтримано.

Наприклад, захисники історико-культурної спадщини обурювалися, чому мер Києва відхилив петицію проти забудови Вознесенських печер часів Київської Русі, які виявили у жовтні 2022 року. Як зазначав автор ініціативи Денис Гордєєв, на ділянці за адресою Вознесенський узвіз, 25 свого часу були знайдені печери 12-го століття. Тут працювала археологічна експедиція, а ділянку відвели під музей.

«Але зараз забудовники хочуть знищити і цей артефакт. Забудовницька компанія незаконним шляхом отримала право власності на будинок номер 25 по Вознесенському узвозу, хоча будинок цей знятий з обліку ще у 1980-х роках і фактично не існує. Зараз існують плани змінити цільове призначення ділянки і знищити історичний артефакт», — ішлося у петиції.

Мер Києва «відбився» традиційним аргументом, мовляв, земля, на якій розташовані печери, має власника, а право власності на майно гарантує держава. Ось така куца відповідь, без найменшого бажання подбати про збереження знахідки. Навіть не зважив на те, що раніше і  Мінкульт закликав Київраду зберегти знайдені стародавні печери.

За даними ЗМІ, це вже втретє міська влада відхиляє петиції щодо резонансних об’єктів. У листопаді 2022-го Київрада відхилила петицію щодо відновлення історичного житлового будинку на вулиці Жилянській, 116А, у який в жовтні вдарив російській дрон-камікадзе.

Водночас спотерігається і таке. Мер Києва частково підтримав петицію проти зведення багаторівневого паркінгу на Оболоні. Але  на думку ініціативи «Парк Прирічна», яка є автором петиції, міський голова таким чином «познущався з киян».

«Враховуючи суспільну значущість порушених в електронній петиції питань та актуальний суспільний запит, підтримую електронну петицію №12015 у частині опрацювання питання розширення мережі паркінгів у місті Києві, проведення подальших консультацій з громадськістю щодо планування громадських просторів, а також функціонування зеленої зони півострова-коси (біля затоки Собаче Гирло) у межах чинного законодавства України», — йдеться у відповіді Кличка.

В ініціативній групі стверджують, що Кличко «не тільки й далі планує будувати абсурдний паркінг у зеленій зоні парку «Прирічна», буде продовжувати ігнорувати думку більшої частини оболонців, а й доручив розробити програму будівництва паркінгів по всьому  Києву».

Звернімо увагу, як відреагувала міська влада на деякі специфічні петиції. Скажімо, є таке звернення: «Забезпечити місто Київ сучасними платними туалетами біля станцій метро, скверів та місць відпочинку», 28 березня 2023 року.

Міський голова ще 20 квітня дав з цього приводу доручення заступнику голови КМДА Петру Пантелеєву. Чи виконано? Зроблено для відведення очей. Мабуть, це «не підйомна справа» забезпечити місто сучасними вбиральнями. 

Або ось схожа петиція – про туалет (вбиральню) на кожній станції Київського метрополітену. Невже чогось надзвичайного прагнуть кияни? Ні. Але для міської влади їхня прохання – це щось неймовірне. Принаймні, це видно із відповіді на петицію про вбиральні у метро. Вони з’являться лише тоді, коли збудують нові станції метрополітену. Отже, чекайте… Мер Кличко, до речі, ще жодної нової станції метро не збудував.

Громада за допомогою петицій намагається «достукатися» до міської влади, щоб постійно дбала і піклувалася про все, що стосується життєдіяльності міста. Так, люди не з доброго дива подали петицію про встановлення достатньої кількості смітників (урн) в місті (8 червня 2023-го, автор Оксана  Торіна). А без петиції чиновники не бачать цієї проблеми? Звернення влада підтримала, але ж коли будуть смітники? Через 10 років. Ніби сліпі й глухі до проблем міста комунальники, управлінці.

Або ось є петиція – «Обробити вулиці і парки Києва від кліщів» (15 червня 2023 року, автор – Юлія Кузьменко). Громада петиціями мусить нагадувати комунальникам про їхні прямі обов’язки. А вони самі цього не бачать?

Якщо проаналізувати петиції, які громадяни направляють на адресу міської влади, то кидається у вічі, що все більше стало з’являтися звернень про звільнення того чи іншого чиновника з посади та призначення на його місце когось іншого – чи то громадського активіста, чи то якогось управлінця.

Але ж кадрові питання мають бути поза сферою петицій, як роз’яснюють правники. Тим не менш, на це не дуже зважають, бо одним хочеться бачити на керівній посаді «Миколу Петровича», іншим – «Івана Степановича», а ще інші сплять і бачать у начальницькому кріслі «Богдана Васильовича». Отож буває і лунає в соцмережах заклик: «Агов, громадо, підписуйте – Микола Петрович буде найкращим начальником!».

А те, що новий начальник може бути крадієм зі стажем, майстром тіньових оборудок, то вже, як мовиться, тринадцяте питання. До речі, одна із петицій стосується призначення на посаду очільника Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

Важливо, щоб петиції не стали маніпулятивним інструментом. Щоб на цьому «полі» не проростали такі зерна, як  заангажовані петиції.

Ось зареєстровано петицію №12281 про звільнення директора Департаменту освіти міста Києва Фіданян О.Г.

Інша петиція (№12256) закликає « не звільняти директора Гімназії «Троєщина» міста Києва Солопенка Володимира Анатолійовича». Бо він – «мудрий керівник, чудовий наставник, невтомний працелюб».

Що тут скажеш? Через подібні кадрові петиції нівелюється сам механізм таких інструментів народовладдя, реального впливу громади на діяльність органів самоврядування. Це просто стежка не в тому напрямку. Нам пропонують ще й наосліп рухатися, підсовуючи чергового поводиря: призначайте його на посаду, бо він – найкращий.

Серед посадовців комунальних підприємств, чиновників КМДА, як видно із матеріалів правоохоронних органів, дописів у соцмережах громадських активістів, журналістських статей є чимало корумпованих осіб, яких час од часу виводять на чисту воду. Триває слідство за багатьма  фактами зловживань, махінацій з бюджетними коштами. Очищення міської влади від корупціонерів – одна із злободенних, нагальних проблем. Але ж дехто із прихильників механізму петицій не проти зловити свою золоту рибку в каламуті. 

Натомість ми добре бачимо, що кадрова політика Віталія Кличка ведеться абсолютно не на користь територіальній громаді. А кадровий резерв міської влади, який мав би бути, – це взагалі фантастична річ. Міська громада вже забула, коли публічно обговорювала можливість призначення тієї чи іншої людини на відповідальну посаду. Що хочу, те й роблю – горезвісний принцип міських управлінців, різних начальників, які одержали перепустку до службового кабінету з рук мера

Микола ФЕДОРЧУК

Вам також може сподобатися