Головна АналітикаЛише за останні три місяці у столиці «накрили» дев’ять шахрайських call-центрів
У Києві діють шахрайські кол-центри.

Лише за останні три місяці у столиці «накрили» дев’ять шахрайських call-центрів

Колаж: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

І це, вочевидь, лише верхівка айсберга

Телефонне шахрайство стало вже настільки звичною частиною нашого буденного життя, що стає все важче знайти людину, якій жодного разу не телефонували з «банку», намагаючись дізнатися PIN-код картки, або не будили зранку дзвінком з невідомого номера з криком: «Ваш родич потрапив у ДТП!».

Утім  сучасність вносить свої корективи у шахрайські тренди. Крутії, які йдуть в ногу з часом, пропонують телефоном надзвичайно вигідні інвестиції в неіснуючі проєкти та «крипту» або заманюють працевлаштуванням у провідні компанії, які  не знають, що вони взагалі підшукують співробітників на ці вакансії.

Шахрайство з банківськими картками
Фото: Freepik

Війна, у свою чергу, допомогла телефонним шахраям остаточно пробити дно і започаткувати бізнес на крові та людському горі. Телефонують вимушеним переселенцям, обіцяючи допомогу від «міжнародних фондів» в обмін на PIN-коди від карток. Телефонують родичам українських захисників, які загинули на фронті або пропали безвісти, обіцяючи «за невелику суму» розшукати тіло або викупити людину з полону.

За інформацією Національної поліції України, лише за останні три місяці в Києві «накрили» дев’ять шахрайських call-центрів, і це, вочевидь, лише верхівка айсберга.

Серпневий  урожай

Особливо «врожайним» на викриття call-центрів для столичних правоохоронців став початок серпня. У перших числах місяця поліцейські нагрянули з обшуками в офісне приміщення на Глибочицькій. Улов виявився чималим: call-центр налічував майже сотню робочих місць, оснащених комп’ютерною технікою. Обладнання, мобільні телефони, жорсткі диски та робочі блокноти було вилучено, заодно було встановлено особи 10 «працівників», які перебували в офісі.

Поліція викрила незаконний сall-центр на Подолі
Поліція викрила шахрайський сall-центр на Подолі. Фото: mvs.gov.ua

Через  кілька днів «накрили» незаконний call-центр у Печерському районі – на вулиці Євгена Коновальця. За обсягами він був дещо скромніший – лише 25 облаштованих робочих місць, зате суму, видурену  шахраями в  довірливих громадян, скромною не назвеш: обіцяючи неймовірні прибутки від інвестицій у неіснуючі проєкти, організатори центру завдали збитки потерпілим на понад  мільйон гривень. 

Майже одночасно з шахраями на вулиці Коновальця було викрито їхніх колег у бізнес-центрі, на проспекті Степана Бандери. «Спеціалізацію» цього call-центру правоохоронці не уточнюють, але згідно з повідомленням Нацполіції, офіс налічував 111 повноцінно облаштованих робочих місць.

Місяць завершився викриттям ще одного шахрайського «офісу» – цього разу на вулиці Олеся Гончара.  Головне управління Національної поліції в  Києві повідомило, що в  call-центрі було майже  50 обладнаних робочих місць.

Робоче місце в незаконному сall-центрі
Робоче місце в незаконному сall-центрі. Фото: mvs.gov.ua

«Золота» осінь

На початку осені поліцейські знов «обшерстили» Подол: черговий шахрайський call-центр квартирував в офісній будівлі, на вулиці Костянтинівська. Тут було обладнано 25 робочих місць та «працевлаштовано» 20 осіб.

Згодом пресслужба столичної поліції повідомила про особливо велику здобич – незаконний call-центр на майже 900 робочих місць було викрито в офісному приміщенні на вулиці Фізкультури, в  Голосіївському районі. Це свого роду рекорд – найбільший «офіс»,  викритий протягом останніх місяців.

Через два дні поліція оприлюднила ще одне повідомлення – про викриття шахрайського call-центру на вулиці Івана Франка. Сall-центр мав майже  100 робочих місць. Під час обшуку слідчі вилучили 614 одиниць комп’ютерної техніки, 105 мобільних телефонів та 229 стартових пакетів операторів мобільного зв’язку, а також встановили особи 39 «працівників», які перебували в приміщенні.

У середині вересня місцем подій  став Солом’янський район: там було одночасно викрито  два незаконні call-центри, які винаймали офісні приміщення в одному з торгових центрів,  на вулиці Борщагівська. В офісах перебувало майже 30 осіб. Загалом під час слідчих дій у солом’янських шахраїв було вилучено понад 650 одиниць техніки: системні блоки, монітори, навушники, ноутбуки, мобільні телефони, чорнові записи, національну та  іноземну валюту.

Сall-центр на вулиці Борщагівській
Сall-центр на вулиці Борщагівській. Фото: kyiv.npu.gov.ua

Великому кораблю – велике плавання

Як бачимо, телефонні шахрайства в Україні давно перетворилися на великий бізнес. Організатори винаймають приміщення в офісних і торгових центрах – у тому числі, в престижних районах столиці, де вартість оренди традиційно зашкалює, обладнують свої «офіси» повноцінними робочими місцями і «працевлаштовують» сотні робітників.

«Якщо раніше подібні злочини скоювали переважно з місць позбавлення волі, то в останні роки незаконні call-центри все частіше відкриваються у великих містах, маскуючи свою діяльність під інтернет-магазини, центри обслуговування клієнтів та гарячі лінії», – розповіла  начальниця відділу протидії кіберзлочинам  Ганна Забєліна.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Читайте також: Шахрай,  гудбай: як дурять киян та як не стати жертвою афери.

Вам також може сподобатися