І це, вочевидь, лише верхівка айсберга
Телефонне шахрайство стало вже настільки звичною частиною нашого буденного життя, що стає все важче знайти людину, якій жодного разу не телефонували з «банку», намагаючись дізнатися PIN-код картки, або не будили зранку дзвінком з невідомого номера з криком: «Ваш родич потрапив у ДТП!».
Утім сучасність вносить свої корективи у шахрайські тренди. Крутії, які йдуть в ногу з часом, пропонують телефоном надзвичайно вигідні інвестиції в неіснуючі проєкти та «крипту» або заманюють працевлаштуванням у провідні компанії, які не знають, що вони взагалі підшукують співробітників на ці вакансії.

Війна, у свою чергу, допомогла телефонним шахраям остаточно пробити дно і започаткувати бізнес на крові та людському горі. Телефонують вимушеним переселенцям, обіцяючи допомогу від «міжнародних фондів» в обмін на PIN-коди від карток. Телефонують родичам українських захисників, які загинули на фронті або пропали безвісти, обіцяючи «за невелику суму» розшукати тіло або викупити людину з полону.
За інформацією Національної поліції України, лише за останні три місяці в Києві «накрили» дев’ять шахрайських call-центрів, і це, вочевидь, лише верхівка айсберга.
Серпневий урожай
Особливо «врожайним» на викриття call-центрів для столичних правоохоронців став початок серпня. У перших числах місяця поліцейські нагрянули з обшуками в офісне приміщення на Глибочицькій. Улов виявився чималим: call-центр налічував майже сотню робочих місць, оснащених комп’ютерною технікою. Обладнання, мобільні телефони, жорсткі диски та робочі блокноти було вилучено, заодно було встановлено особи 10 «працівників», які перебували в офісі.

Через кілька днів «накрили» незаконний call-центр у Печерському районі – на вулиці Євгена Коновальця. За обсягами він був дещо скромніший – лише 25 облаштованих робочих місць, зате суму, видурену шахраями в довірливих громадян, скромною не назвеш: обіцяючи неймовірні прибутки від інвестицій у неіснуючі проєкти, організатори центру завдали збитки потерпілим на понад мільйон гривень.
Майже одночасно з шахраями на вулиці Коновальця було викрито їхніх колег у бізнес-центрі, на проспекті Степана Бандери. «Спеціалізацію» цього call-центру правоохоронці не уточнюють, але згідно з повідомленням Нацполіції, офіс налічував 111 повноцінно облаштованих робочих місць.
Місяць завершився викриттям ще одного шахрайського «офісу» – цього разу на вулиці Олеся Гончара. Головне управління Національної поліції в Києві повідомило, що в call-центрі було майже 50 обладнаних робочих місць.

«Золота» осінь
На початку осені поліцейські знов «обшерстили» Подол: черговий шахрайський call-центр квартирував в офісній будівлі, на вулиці Костянтинівська. Тут було обладнано 25 робочих місць та «працевлаштовано» 20 осіб.
Згодом пресслужба столичної поліції повідомила про особливо велику здобич – незаконний call-центр на майже 900 робочих місць було викрито в офісному приміщенні на вулиці Фізкультури, в Голосіївському районі. Це свого роду рекорд – найбільший «офіс», викритий протягом останніх місяців.
Через два дні поліція оприлюднила ще одне повідомлення – про викриття шахрайського call-центру на вулиці Івана Франка. Сall-центр мав майже 100 робочих місць. Під час обшуку слідчі вилучили 614 одиниць комп’ютерної техніки, 105 мобільних телефонів та 229 стартових пакетів операторів мобільного зв’язку, а також встановили особи 39 «працівників», які перебували в приміщенні.
У середині вересня місцем подій став Солом’янський район: там було одночасно викрито два незаконні call-центри, які винаймали офісні приміщення в одному з торгових центрів, на вулиці Борщагівська. В офісах перебувало майже 30 осіб. Загалом під час слідчих дій у солом’янських шахраїв було вилучено понад 650 одиниць техніки: системні блоки, монітори, навушники, ноутбуки, мобільні телефони, чорнові записи, національну та іноземну валюту.

Великому кораблю – велике плавання
Як бачимо, телефонні шахрайства в Україні давно перетворилися на великий бізнес. Організатори винаймають приміщення в офісних і торгових центрах – у тому числі, в престижних районах столиці, де вартість оренди традиційно зашкалює, обладнують свої «офіси» повноцінними робочими місцями і «працевлаштовують» сотні робітників.
«Якщо раніше подібні злочини скоювали переважно з місць позбавлення волі, то в останні роки незаконні call-центри все частіше відкриваються у великих містах, маскуючи свою діяльність під інтернет-магазини, центри обслуговування клієнтів та гарячі лінії», – розповіла начальниця відділу протидії кіберзлочинам Ганна Забєліна.
Костянтин МИХАЙЛЕНКО
Читайте також: Шахрай, гудбай: як дурять киян та як не стати жертвою афери.