Ніхто з посадовців КМДА не пояснив мешканцям будинків, у чому полягають причини зростання тарифів
Нещодавно на засіданні робочої групи «Прозорість і підзвітність», на якій головував начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко, обговорювали гостру і наболілу проблему – реальний стан житлово-комунальних послуг у Києві.
Питання є злободенним, про що свідчать численні скарги містян і організацій до КМВА щодо підвищення вартості послуг керуючих компаній ЖКГ та бездіяльності посадовців міськдержадміністрації. Роками вони не звертали уваги на те, в яке «провалля» занурюється ця сфера.

Головні акценти під час обговорення: у Києві керуючі компанії ЖКГ суттєво підвищили вартість послуг на утримання житлових будинків. При цьому ніхто з посадовців не пояснив мешканцям будинків, у чому полягають причини зростання тарифів. Натомість міська влада Кличка через свої підконтрольні медіа запустила маніпулятивну інформаційну кампанію, що в підвищенні цін винувата нинішня Київська міська військова адміністрація, яка насправді не має до цього жодного відношення.
Фінти міської влади
«Замість того, щоб прозоро та публічно комунікувати не теми підвищення тарифів або конкурсів у сфері ЖКГ було запущено медійну кампанію – сплановану і деструктивну, щоб звинуватити начальника Київської міської військової адміністрації у підвищенні тарифів, – каже Тимур Ткаченко. – Потім поширилися подібні маніпуляції в анонімних телеграм-каналах».

У КМДА не зробили жодних зусиль, щоб пояснити киянам причини зростання тарифів і провести роз’яснювальну роботу серед населення. Протягом багатьох років міська влада закривала очі на безлад і хаос у житлово-комунальному господарстві — сфері, яка безпосередньо входить до зони відповідальності мера. Чи хвилює це Кличка? Він проігнорував засідання робочої групи «Прозорість і підзвітність». Ось вам і відповідь.
Під час обговорення начальник Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Дмитро Науменко, відповідаючи на запитання Тимура Ткаченка про те, чи проводилася роз’яснювальна робота серед киян щодо конкурсів, зізнався: ні, цього не було.
Переведення стрілок
Як розповідав Каштан NEWS, історія цього питання бере початок ще з березня 2000 року, коли з’явилося розпорядження голови КМДА Віталія Кличка (№389) про конкурси на відбір управителів багатоквартирних будинків. Однак упродовж п’яти років це розпорядження не виконувалося. Водночас в інших містах давно провели конкурси з обрання управителів, лише Київ плентається у хвості цих процесів.
У 2024 році до цього документа внесли зміни, зокрема окремим розпорядженням тодішнього начальника КМВА Сергія Попка, яке дозволило РДА провести конкурс на обрання управителів багатоквартирних будинків. Це рішення спричинило суттєве зростання вартості послуг.

Враховуючи скарги киян, Тимур Ткаченко 21 березня 2025 року скасував дане розпорядження начальника КМВА Сергія Попка (№1311 від 14 листопада 2024 року). Причина скасування — порушення закону про регуляторну політику: це вказано в поданні Державної регуляторної служби. Адже документ було підписано без належного обговорення з громадянами. При цьому посадовці в мерії переклали повноваження місцевого самоврядування на начальника КМВА. Ось таке переведення стрілок.
Тому нинішня Київська міська військова адміністрація розглянула це питання через непрозорість рішень, які стали фінансовим тягарем для мешканців. КМДА мала запобігти порушенням, але не зробила цього.
Як зазначив під час засідання робочої групи Тимур Ткаченко, ситуацію необхідно врегулювати, враховуючи інтереси киян і можливості комунальних підприємств.
Поки що чинним залишається первинне розпорядження від 2020 року (№389), підписане міським головою Віталієм Кличком.
Важливе питання, а чому ж не виконували цей документ? Представники Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА пояснюють, що чергові зміни в законодавстві у травні 2021 року не дали чіткого інструменту для проведення конкурсів з обрання управителів будинків, хоч місто було готове організувати цю роботу. Тобто щось та й заважало…
А потім розпочалася війна. Законодавець визначив нові терміни проведення конкурсів – упродовж шести місяців після закінчення воєнного стану. Тому й була потреба внести зміни на міському рівні у відповідний документ щодо конкурсів.
От як спритно «переводять стрілки» – то виправдовуються війною, то звинувачують законодавців, то заявляють, що органи самоорганізації населення не проявляли ініціативи щодо конкурсів. Але ж повномасштабна війна почалася лише на початку 2022 року. Висновок напрошується сам: міські управлінці фактично залишили цей напрямок без належної уваги.
Непопулярне рішення. Кличко самоусунувся…
Виникає логічне запитання: чому чиновники КМДА направили документи тодішньому голові Київської міської військової адміністрації Сергію Попку для того, щоб він підписав зміни до вже згаданого розпорядження мера Кличка (№1311 від 14 листопада 2024 року)? Наголосимо: питання ЖКГ є сферою відповідальності місцевого самоврядування, але аж ніяк не міської військової адміністрації. Зміни до свого попереднього розпорядження мав би підписати Кличко. Але він цього не зробив. Чи не тому, що документ стосувався підвищення тарифів? Непопулярне рішення? Так.А меру такі розпорядження не вигідні, бо він у нас «білий та пухнастий», «уболіває» за інтереси громади. В таких ситуаціях потрібно було знайти винуватців, щоб перевести невдоволення киян на когось іншого. І тут вступили в гру підконтрольні медіаресурси КМДА. Варто зауважити, що ці медіа отримують величезні бюджетні кошти та зобов’язані об’єктивно висвітлювати події. Однак насправді ми бачимо їхню «правдивість».

Яка нині ситуація з обранням управителів багатоквартирних будинків? До фіналу в цій історії ще далеко, хоча частина будинків вже мають таких управителів. Але процес у цій справі триває, а результативність залежить від того, чи домовляться між собою органи місцевого самоврядування населення з керуючими компаніями ЖКГ.
Сьогодні органи місцевого самоврядування мають повноваження (як визначено законодавцем) щодо обрання управителів для всіх будинків, у яких не створено ОСББ або не обрано самостійного управителя. Так стверджують у Департаменті житлово-комунальної інфраструктури КМДА.
Під шаленим тиском
Якою буде подальша тарифна політика керуючих компаній ЖКГ? Вони пояснюють необхідність підвищення цін тим, що зазнають збитків, і це не дозволяє виконувати навіть мінімальні функції з утримання будинків. Про це відомо і в постійній комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу (очолює Олександр Бродський). Утім, на потреби керуючих компаній місто час од часу направляло солідні бюджетні кошти. А як вони розпоряджалися цими ресурсами (а це ж кошти платників податків)? Тут є питання…

Голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Київради, очільник фракції «Слуга народу» Андрій Вітренко у виступі акцентував увагу на тому, що місто надавало додаткові виплати керуючим компаніям та збільшувало їхні статутні фонди. За його словами, кожне таке рішення у Київраді приймали під шаленим тиском. При цьому аргументація ініціаторів була такою: мовляв, якщо не ухвалювати такі документи і не направити додаткові кошти, то вже завтра керуючі компанії не зможуть надавати комунальні послуги в Києві, вони змушені будуть підвищувати тарифи на обслуговування будинків під час війни.
Ще одним, дивним, аргументом керуючих компаній щодо того, чому депутати мали голосувати «за» збільшення фінансових апетитів цих структур було те, що їм, мовляв, потрібно поповнювати автопарк техніки, яка була вилучена для потреб ЗСУ. Хоча з деяких джерел відомо, що ці вилучення насправді були мінімальними.
Андрій Вітренко вважає, що рішення Київради, ухвалені під великим тиском, не призводили до позитивних результатів. Кияни опосередковано сплачували своїми податками зростання тарифу на утримання будинків, тоді як керуючі компанії збільшували свої статутні капітали за рахунок бюджетних коштів.
Де інформація про витрачені бюджетні гроші?
«Ситуація з житловим фондом міста є поганою», – стверджує голова Громадської спілки «Київська асоціація ОСББ та ЖБК» Максим Петренко.

Каже, що інформаційно-роз’яснювальна робота в столиці з приводу реформ у ЖКГ була недопрацьована на міському рівні. Громадська спілка змушена була узяти частину ціє роботи на себе, тобто інформувати людей, як краще створювати ОСББ. Виходить, велика міська інформаційна «машина» просто бездіяла, «споживаючи» сотні мільйонів бюджетних гривень. Непогано влаштувалися чиновники від інформації!
Голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея переконаний, що людям потрібно пояснювати, які суми коштів надходять керуючим компаніям на утримання будинків, куди їх витрачають, а також обгрунтовано інформувати (не важливо, хто буде управителем), що мешканці отримуватимуть якісні комунальні послуги. Потрібно, щоб до цієї роз’яснювальної роботи підключилися райдержадміністрації, департаменти КМДА. Але поки що нічого цього не видно. Подібних пояснень, чому підвищують тарифи мешканцям будинків не надають. Абсолютно ненормальна ситуація.
Підсумовуючи обговорення, голова КМВА Тимур Ткаченко наголосив, що у цій справі обов’язково мають панувати прозорість, публічність, взаємодія усіх сторін, які задіяні у сфері реформаторських процесів у житлово-комунальному секторі. Кияни мають гарантовано розуміти, що відбувається у тій чи іншій сфері. Муніципальні посадовці, які відповідають за напрямки міського господарства, зобов’язані приймати точні та виважені рішення в інтересах усіх киян.
Микола ПАВЛЕНКО
Читайте також: «Прозорість і підзвітність»: обговорили реальний стан житлово-комунальних послуг у Києві
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі
KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.