Від будинку в стилі неоренесанс залишився лише фасад
На Подолі руйнується чергова історична будівля – так звана садиба Продаєвича-Лунєва, зведена 1880 року. Будівля розташована на вулиці Ярославська, 8, неподалік від двохсотлітнього дерев’яного будинку Харічкова, який було незаконно знесено вранці 10 серпня.
Садиба на Ярославській, 8 була відома з середини XIX століття як власність А. Продаєвича. У 1880 році її придбав купець другої гільдії Афіноген Лунєв, власник цегляних заводів у передмісті Києва. На замовлення Лунєва архітектор Павло Сбарро побудував на території садиби двоповерховий будинок у стилі неоренесанс із вишуканим фасадом. Наприкінці XIX століття цей будинок орендувала під молитовню київська єврейська громада.
З 2010 року будинок Продаєвича-Лунєва формально знаходиться на реставрації. Однак, насправді, жодних реставраційних робіт не проводиться: унікальна будівля руйнується, і нині від неї фактично залишився лише фасад.

Як і його знесений «сусід», будинок Продаєвича-Лунєва не внесено КМДА до переліку пам’яток історії та культури, тож він, відповідно, не має ніякого охоронного статусу. Хоча про аварійний стан будинку міська влада прекрасно знала ще принаймні з 2020 року: саме тоді в Київраді розглядалася передача в оренду земельної ділянки, на якій розташована будівля, такому собі ТОВ «Ярославська». На той момент Управління правового забезпечення діяльності Київради підготувало висновок, у якому зазначило, що в будинку Продаєвича-Лунєва, зокрема, немає даху.
Згідно з документами, опублікованими на сайті Київради, власником будівлі з 2017 року також є ТОВ «Ярославська». За даними Opendatabot, на момент придбання садиби одним із бенефіціарних власників ТОВ був громадянин Азербайджану Нахід Алієв, якому належить київська будівельна компанія «МЖК-1».
Таким чином, київська влада вже не перший рік спокійно спостерігає, як руйнується історична будівля в центрі Києва, яка свого часу «спливла» до рук чергового забудовника. Нагадаємо, фактично така сама історія трапилася зі знесеним дерев’яним будинком Харічкова: власники з оточення братів Кличків багато років доводили історичну будівлю до аварійного стану, а потім знесли її під приводом неможливості безпечної експлуатації.
Як відомо, після знесення будинку Харічкова, на Ярославській, 13-б, мер Кличко опублікував обурений допис, у якому назвав дії власників «паплюженням історичної спадщини нашого міста». Однак зруйнований до фундаменту унікальний будинок вже не повернути. Така ж доля, ймовірно, очікує і будинок Продаєвича-Лунєва: багаторічний занепад із «благословення» столичної влади, а потім – знесення, ліцемірні обурення та пошуки крайніх.
Журналісти Каштан NEWS уважно стежать за розвитком подій.