Таку думку висловив в інтерв’ю виданню Kaschtan NEWS депутат Київради, голова фракції «Слуга народу» Андрій Вітренко
На підтвердження своїх слів Андрій Вітренко навів такий приклад: «Як депутат і голова комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку неодноразово направляв запити про отримання результатів аудиту різних підприємств. Отримував акти, в яких було зазначено величезні суми, що витрачалися неефективно. Проте за результатами таких перевірок не було відповідних кадрових рішень».
Натомість керівництво КМДА, як раніше йшлося на сайті нашого видання, намагається переконати громаду, що «виводить крадіїв бюджетних коштів на чисту воду». Насправді це не зовсім відповідає дійсності, а більше схоже на піар. У ЗМІ дуже часто пишуть про розквіт корупції в столиці, наводять факти махінацій у комунальних підприємствах, «вільного підходу» управлінців КМДА до освоєння бюджетних ресурсів.
Наприклад, Kaschtan NEWS розповідав про 17 автівок для чиновників КМДА. Нагадаємо: «Оновити свій автопарк столична адміністрація вирішила ще в травні 2023-го, причому відразу «по-багатому»: планували одночасно закупити 17 автомобілів бізнес-класу типів седан та універсал на суму 20 мільйонів гривень.
Причому востаннє «стайня» КМДА оновлювалася не так давно – восени 2021 року. Тоді, згідно з даними Prozorro, для столичних чиновників було закуплено шість нових Toyota Camry за 4,79 мільйона гривень.
Загалом у розпорядженні структурних підрозділів КМДА налічується 80 легкових автомобілів марки Toyota – моделей Camry, Corolla та Highlander від 2004 до 2021 років випуску. Однак навесні 2023 року чиновникам знадобилося ще 17 новеньких автівок.
Проте розголос у ЗМІ таки спричинив свій терапевтичний вплив: після того, як про забаганки автопарку київської адміністрації стало відомо громадськості, тендер було скасовано».
В КМДА дали задню після обурення громади. А скільки тендерів ще очікують на журналістські викриття?!
Це ж не вперше чиновники Кличка «дбають» про розкішну службову діяльність на тій чи іншій посаді. Згадаймо, як у 2020 році керівника комунального підприємства «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд міста Києва» було звільнено після того, як громада дізналася про його забаганки. А перед цим, 17 листопада 2020 року, КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» оголосила відкриті торги із придбання автомобіля Toyota Land CRUISER. Однак після розголосу тендер змушені були скасувати. Віталію Кличку не залишалося нічого, як звільнити любителя позашляховиків. Тобто відреагував постфактум. Традиційно.
Ми також пам’ятаємо, як у червні 2021 року Кличко під час виступу на міжнародному форумі Democracy in Action говорив:
«Корупція з’являється там, де не працює система демократичних інституцій. Тому запобігати корупції можливо, саме реформуючи систему управління на всіх рівнях».
Він мав на увазі Київ? За роки мерської каденції Кличка «липкорукими» виявилося чимало начальників із комунальних підприємств, які одержали «перепустки» на керівні посади із рук саме голови КМДА. Тобто це були кадри Кличка.
Між іншим, на тому ж форумі Кличко похвалився, що «Київ першим впровадив системні зміни в муніципальному управлінні для запобігання корупції».
Але факти – річ уперта. Ось повідомлення ДБР про «успіхи» столичної влади у тому ж 2021 році:
«Аналіз наявної у Бюро інформації свідчить, що керівництво та службові особи структур КМДА з використанням влади та наданих їм повноважень налагодили стійкі корупційні схеми розкрадання бюджету міста Києва, який на сьогодні становить приблизно 60 мільярдів гривень.
За попередніми оцінками, системна корупція посадовців КМДА щорічно може завдавати збитки територіальній громаді Києва на загальну суму приблизно 10 мільярдів гривень.
Основним механізмом розкрадання коштів громади є їх неефективний та безконтрольний перерозподіл керівництвом КМДА між 128-ма комунальними підприємствами.
Зокрема, щорічно понад 20 мільярдів гривень спрямовується до КП. Це у подальшому створює додаткові корупційні ризики…».
До речі, в травні 2021 року прокурор Києва стверджував, що в місті встановлено збитки на 43 мільйони гривень. У кримінальних провадженнях за фактами розкрадання бюджетних коштів тоді фігурувало одинадцять підозрюваних, дев’ять із яких – чинні та колишні співробітники комунальних підприємств. У полі зору слідчих – факти зловживань з боку столичних чиновників під час оформлення дозвільної документації, а також – нелегальні побори з підприємців.
Замислимося над цією цифрою: корупція щорічно завдає збитків територіальній громаді Києва на загальну суму приблизно 10 мільярдів гривень! Це ж скільки бойових дронів можна купити на ці кошти для потреб ЗСУ?!
Микола ОСТАПЧУК