Депутати подарували 2 млрд гривень «Житло-Інвесту» та заслухали голову новоствореного антикорупційного департаменту
Київрада ухвалила рішення дозволити КП «Фінансова компанія «Житло-Інвест» збільшити свій статутний капітал на 2 млрд гривень з бюджету столиці.
За це рішення депутати проголосували під час пленарного засідання у четвер, 23 листопада.
У грудні минулого року Департамент будівництва та житлового забезпечення КМДА вже перераховував «Житло-Інвесту» 2 млрд гривень на закупівлю квартир для вимушених переселенців та учасників бойових дій, які стоять на квартирному обліку. Передбачалося, що квартири будуть здаватися в оренду з правом викупу. Як обіцяв у вересні 2022 року заступник Кличка В`ячеслав Непоп, на виділені гроші місто зможе придбати майже тисячу квартир.

Утім, за словами керівника «Житло-Інвесту» Віктора Погрібного, який виступив перед депутатами, на сьогоднішній день було придбано не тисячу, а 567 квартир, причому середня вартість квадратного метра становила 52 тисячі гривень. Як повідомив Погрібний, за цей час до компанії звернулося 52 бажаючих взяти квартиру в оренду – що, на його думку, свідчить про актуальність цього питання для населення.
«Ми два договори вже почали оформляти, ми оформили право власності на квартири, і наступного тижня ми продовжимо активно оформляти згідно із заявами, які вже надійшли», – відзвітував Погрібний.
Проте частину депутатів ці цифри не вразили, і вони виступили проти чергового збільшення статутного капіталу компанії.
«Два мільярди гривень просить у нас комунальне підприємство під час війни, коли не виконується програма «Захисник Києва» – ми виділили мільярд на дрони і жодного не купили за дев’ять місяців. Я вважаю, що зараз не на часі вливати до статутних капіталів мільярди гривень київського бюджету, а треба створити всі умови для того, щоб працювала програма «Захисник Києва», – заявив член фракції «Слуга народу» Микола Конопелько.
У свою чергу, голова бюджетної комісії Андрій Вітренко припустив, що виділення чергових коштів «Житло-Інвесту» можна пояснити прихованим прагненням КМДА «врятувати» від банкрутства «Київміськбуд».
Тим не менш, незважаючи на заперечення депутатів, рішення про дозвіл «Житло-Інвесту» збільшити свій статутний капітал ще на 2 млрд гривень було ухвалено 64 голосами.
Атракціон нечуваної щедрості
Водночас Київрада виділить півмільярда гривень на підтримку ЗСУ.
«Із передбачених містом на підтримку сил безпеки та оборони понад 6,2 мільярда гривень передамо 500 мільйонів прямою субвенцією Генштабу Збройних Сил України. Це кошти за програмою «Захисник Києва»», — похвалився Віталій Кличко, виступаючи перед депутатами.
Також на підтримку Збройних Сил України буде спрямовано 300 млн гривень із резервного фонду столиці.
Водночас, згідно з результатами моніторингу виконання програми «Захисник Києва» за третій квартал 2023 року, значна частина коштів, виділених на неї, досі не освоєна. Зокрема, не витрачено ані гривні з мільярда гривень, виділених на придбання та виготовлення БПЛА, а також із 300 млн, які мали піти на матеріально-технічне забезпечення підготовки операторів дронів. Крім того, повністю не освоєно 100 млн гривень, передбачені на послуги з медичних досліджень, та 105 тисяч гривень, виділені на вдосконалення системи військового обліку.
На засіданні депутатам Київради було представлено голову новоствореного антикорупційного департаменту КДМА, колишнього першого заступника Дарницького управління поліції Олега Тимошенка.
«Я все життя, більшу частину свого життя займаюся цим направленням – корупція, розкрадання бюджету і таке інше. Я на цьому розуміюся», – відрекомендувався Тимошенко, викликавши гучний сміх у залі.
Перепросивши за обмовку, новий головний антикорупціонер пообіцяв боротися з тим, на чому він розуміється, організувавши ефективну роботу свого департаменту, який існує лише формально – з усіх працівників поки що працевлаштовано лише самого Тимошенка.
Європейські гроші
Під час пленарного засідання депутати також ухвалили направити звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Представництва ЄС в Україні щодо спрямування коштів, отриманих від Європейського Союзу, до територіальної громади столиці. На думку авторів проєкту, Київ, який, до речі, є містом з одним з найбільш профіцитних бюджетів у країні, вкрай потребує європейських коштів для відновлення зруйнованої інфракструктури.
«Представники Європейської комісії підтвердили, що на сьогодні вже передбачено 50 млрд євро фінансової підтримки для відновлення України протягом 2023-2027 років, яка буде надаватися централізовано на рівні Уряду нашої країни. Проте кошти ще не розподілені. У зв’язку з цим запропоновано розглянути можливість спрямувати частину коштів, отриманих від Європейського Союзу, на відновлення зруйнованої інфраструктури внаслідок бойових дій до органів місцевого самоврядування», – повідомив голова постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Олександр Бродський.
За відповідне рішення проголосувало 69 депутатів.
Юлія ТЄНЄНЬОВА