Центр комплексної реабілітації дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району, без перебільшення, унікальний у столиці. І хоча установа розпочала свою роботу лише в грудні 2021 року, нині тут надають реабілітаційні послуги понад 200 дітям та молодим людям, які мають обмежені фізичні можливості та перебувають на відповідному обліку. І це – не лише кияни.
Надбання центру – висококласні фахівці
Серед пацієнтів Центру – діти з інвалідністю, родини яких, рятуючись від війни, виїхали до столиці чи Київської області й нині мають статус внутрішньо переміщених осіб. Також тут отримують реабілітацію і мешканці Київщини. Працюють у Центрі висококласні фахівці, покликання яких – творити добро. А очолює заклад Вероніка Безлер. Саме вона змогла зібрати таку потужну та професійну команду, створити належні умови для реабілітації дітей та молоді з інвалідністю.

«Колектив Центру становить майже 50 співробітників, – розповідає Вероніка Безлер. – Це – соціальні та педагогічні працівники, фахівці з фізичної реабілітації, медсестри з масажу. Є відділення денного перебування, фактично, це – дитсадок, але більшу увагу надаємо соціальній складовій. Тобто діти соціалізуються, і через деякий час вони розпочинають відвідувати звичайну або інклюзивну групу закладу освіти».
Інтенсивна реабілітація для дітей та молоді з особливими потребами тут триває два місяці. Дуже важливо, що всі послуги, а також харчування дітей у відділенні денного перебування, є безкоштовними.

Діяльність установи – у пріоритеті районної влади та волонтерів
Звісно, створити такий унікальний заклад без підтримки влади було б неможливо. Ми переконалися в тому, що діяльність Центру є одним із пріоритетів Оболонської районної державної адміністрації, яку очолює Кирило Фесик. Сам голова буває тут досить часто, його добре знає колектив, а головне – діти та молодь, які проходять реабілітацію. Цього дня Кирило Фесик завітав до Центру, аби взяти участь у святкуванні Покрови святої Богородиці, Дня захисника та захисниць України, Дня українського козацтва та Дня освітян. Серед гостей закладу також була й народна депутатка України Юлія Гришина, яку теж тут добре знають і шанують. Адже вона брала активну участь у створенні Центру та всіляко підтримує вихованців і колектив цієї установи. На свято, що відбулося в затишній домашній атмосфері, завітали також українська оперна співачка Олена Гребенюк, волонтери та батьки вихованців закладу. Діти та дорослі вшанували пам’ять українців, які загинули внаслідок російської агресії. Присутні взяли участь у вікторині з історії українського козацтва, співали пісні та смакували козацьким кулішем.





«Тут немає астрономічних сум, головне – люди»
«Коли наше скликання зайшло в парламент, то відразу розпочала приділяти увагу питанням освіти та соціальної підтримки дітей з особливими освітніми потребами, – розповідає народна депутатка України Юлія Гришина. – На жаль, в усьому світі спостерігається тенденція щодо збільшення кількості дітей з інвалідністю. Не є винятком і Україна, таких дітей стає більше, в тому числі внаслідок повномасштабного вторгнення. Діти отримують складні психологічні і фізичні травми та потребують реабілітації. Ми цю роботу проводимо четвертий рік. А насправді наша країна не так давно почала працювати в питаннях інклюзивного навчання, створення нових реабілітаційних центрів та взагалі нового підходу до освіти й медичного обслуговування дітей з особливими освітніми потребами».





На жаль, таких установ навіть у столиці катастрофічно не вистачає. Аналогічний центр функціонує лише в Дарницькому районі. Хоча на створення подібних закладів не потрібні мільярди гривень. Велика проблема – знайти приміщення. Для цього необхідна господарська ініціатива та правильно визначені пріоритети в діяльності. Скажімо, у будинку, що на вулиці Вишгородська, де розташовано цей реабілітаційний центр, раніше працювало підпільне казино. А скільки ще таких незаконних казино та інших нелегальних об’єктів у столиці – можна лише здогадуватися.

«Тут дуже крутий персонал і чудова екосистема, – розповідає голова Оболонської РДА Кирило Фесик. – Установа має багато таких друзів, як пані Юля (Юлія Гришина – ред.), котрі допомагають забезпечувати Центр. Тут дуже багато добрих людей. Ми часто тут збираємося протягом року, аби разом із дітьми відзначити різні свята. Завдяки керівнику сюди їдуть з усієї Київщини, усіх районів столиці. А щодо бюджету, то тут немає астрономічних сум, головне – люди».
Навіть у перші місяці повномасштабного вторгнення Центр не припиняв своєї діяльності. Тут належним чином обладнано укриття, тож у разі повітряної тривоги вихованці вже там продовжують навчальні і реабілітаційні заходи.

«Повірте, що пісні інакше звучать, коли ми співаємо в укритті, – продовжує розповідь Вероніка Безлер. – Це сприяє також і соціалізації. Адже дитина має звикнути проводити час у колективі, зрозуміти, що в такому закладі вона перебуває в безпеці».

Міська влада Києва не може похвалитися розвитком інклюзії та безбар’єрності
Нині міську владу Києва гостро критикують за марнотратство під час війни. З цього приводу під стінами мерії активісти неодноразово проводили заходи протесту. Викинуті мільярди гривень на автомобільні розв’язки, закопані в асфальт кошти на дороги, які ще могли послужити киянам без ремонту, облаштування парків та скверів – все це, безумовно, є бенкетом під час чуми. Водночас Київ, за винятком Оболонського та Дарницького районів, не може похвалитися розвитком інклюзивної освіти, створенням безбар’єрного середовища, розбудовою мережі таких необхідних реабілітаційних центрів. Навіть деякі невеликі об’єднані територіальні громади в цій діяльності випередили столицю.

«Там, де я живу, на Оболоні, біля «Епіцентру», розпочали будувати величезну автомобільну розв’язку, – говорить народна депутатка України Юлія Гришина. – Кожен киянин це бачить. Реабілітаційних центрів немає, інклюзивно-ресурсних центрів, дитячих садочків і шкіл, де б реально було створено умови для безбар’єрності, не вистачає. Не можу сказати, що в цьому напрямку нічого не робиться, але роботи ще дуже багато. І ми бачимо, що це питання, на жаль, не є в пріоритеті. Тому це потрібно змінювати».

Віктор СУХОМЛИН
Фото: Каштан NEWS