Головна АналітикаОголошено переможця конкурсу
Конкурсна комісія оголосила переможця конкурсу на посаду начальника департаменту з питань запобігання корупції КМДА.

Оголошено переможця конкурсу

Колаж: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

Окрім  війни з російськими окупантами, в Україні вже тривалий час діє другий фронт – боротьби з корупцією

Щодо корупційних проявів Київ не є винятком, а міська влада, проти представників якої та керівників комунальних підприємств міста  відкрито численні кримінальні провадження, намагається вигадувати різні способи подолання цієї небезпечної суспільної недуги. Черговим із них став конкурс на обрання директора новоствореного Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА. У четвер, 19 жовтня, конкурс «на директора» завершився оголошенням переможця –  полковника поліції Олега Тимошенка.

Що передувало?

Ще в липні цього року міський голова Віталій Кличко заявив, що мерія найближчим часом збирається провести конкурс з обрання директора Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА. А  вже наприкінці вересня  мерія оголосила про старт відбору очільника  цієї поважної структури. Прийом документів тривав до 3 жовтня. Головою комісії з відбору претендентів на посаду став юрист та експерт у сфері антикорупційної політики, представник   громадської організації «StateWatch» Олександр Лємєнов. До складу  комісії увійшли відомі київські активісти, зокрема  Ірина Латиш із руху «Чесно», Катерина Бутко з ГО «Всеукраїнське об’єднання «АвтоМайдан», народний депутат 7-8 скликань Віктор Чумак та інші. Секретарем комісії став радник Кличка з питань протидії корупції та взаємодії з правоохоронними органами Віктор Домагальський.

Отже на початку цього тижня  комісія з відбору кандидатів на посаду директора  Департаменту оголосила про початок конкурсу. І за два тури швидко було обрано найдостойнішого. 

Поталанило полковникові  поліції Олегу Тимошенку, який раніше обіймав посаду першого заступника начальника Дарницького районного управління поліції Києва.

Головними його конкурентами були ексрадник Віталія Кличка, телеведучий та активіст Максим Бахматов і ексспівробітник офісу Омбудсмена з прав людини Верховної Ради України,  юрист  МВС України Іван Михайлов. Після співбесіди вони разом із Олегом Тимошенком пройшли до другого туру конкурсу.

Усе було чесно?

Щодо  прозорості конкурсу питань не виникає. Принаймні в цьому впевнений і намагається запевнити інших один із членів комісії Віктор Чумак.

Засідання комісії. Скріншот відео

«Всі засідання проводилися відкрито, в онлайн режимі, і в записі їх можна побачити. Спочатку подалися 16 людей. Потім одна людина відмовилася. З цих 15 претендентів два фіналісти були об’єктивно найсильнішими. Саме через них у нас точилися запеклі дискусії. Ми перевіряли всіх кандидатів на відповідність вимогам доброчесності. Деякі просто не могли пояснити свої доходи, що викликало ще більше запитань», — сказав Віктор Чумак.

У результаті, зазначив він, переможцем визнали Олега Тимошенка. За словами колишнього народного депутата,  комісія шукала дуже ретельно «компромат» на цього кандидата, але претензій не було.

«Особисто я рекомендував іншого фіналіста, Івана Михайлова, на  заступника директора Департаменту», — зізнався Віктор Чумак.

Конкурсна комісія з відбору кандидатур на посаду директора новоствореного Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА оголосила про завершення другого туру відбору
Фото: Київська міська державна адміністрація – КМДА / Facebook

Чим займатиметься директор? 

Відповідь на це запитання  вже у самій назві Департаменту. Однак  потрібно зауважити, що основним завданням керівника нової структури буде  контроль за реалізацією заходів із запобігання корупційним проявам і порушенням. Крім того, до обов’язків директора  входитиме оцінка   корупційних ризиків, а також напрацювання та надання фахових консультацій щодо дотримання антикорупційного законодавства.

Департамент  нелегітимний?

Отже департамент  створено, директора  призначено. Однак  у  громадськості виникають певні сумніви  щодо функціоналу нової структури. Зокрема  щодо її доцільності, легітимності, прозорості тощо. За роз’ясненням kashtan.news  звернувся до  експертів.

«На мою думку, — коментує ситуацію  юрист, член Громадської ради при виконавчому органі Київської міської ради (КМДА)  Дмитро Калько, —  на базі КМДА нині  працює тимчасовий державний орган – Київська міська військова адміністрація, і саме цей орган мав би ініціювати створення відповідного структурного підрозділу… Тому він (Кличко — ред.) за пасивної поведінки КМВА взяв ініціативу в свої руки, маючи більшість і вплив на прийняття рішення в міській раді, хоча достатньо було призначити уповноважену особу з питань боротьби з корупцією».

Дмитро Калько. Фото: Каштан NEWS

Є конфлікт інтересів

Крім того, за словами Дмитра Калька, в самій ідеї нового Департаменту вже закладено конфлікт інтересів, тому що він функціонує при КМДА і саме він має запобігати  корупції, в тому числі в діях чи бездіяльності посадової особи, якою є міський голова Києва.

Тобто виникає запитання: яким чином підлеглий  може викрити в корупційних діях  свого начальника?

«Зазначений Департамент, окрім чергового піару місцевої влади і декларації боротьби з корупцією, не буде мати нічого спільного з реальною боротьбою з корупцією. Тому що не можна буде уникнути конфлікту інтересів, якщо цей орган є суб’єктом владних повноважень», — вважає співрозмовник.

Сумнівний ККД

Потрібно зазначити, що вельми кумедно виглядає розмір заробітної  плати, яку отримуватиме головний антикорупціонер столиці. Вона, за офіційною інформацією, становитиме аж… 12 тисяч гривень.

Своєю чергою Віктор Чумак висловив переконання, що зарплата у  директора Департаменту жебрацькою не буде.

«Я не думаю, що буде 12 тисяч гривень. Це – оклад. Якщо подивитися на інших керівників департаментів, то там зарплата приблизно 50-60 тисяч гривень. Це вже більш менш пристойно», — заявив член конкусної комісії.

Водночас Дмитро Калько не розділяє оптимізму Віктора Чумака стосовно кандидатів на головного антикорупціонера.

«Люди, які приходять на цю посаду, розуміють фейковість цих процесів — це просто декларація. Це просто ініціатива мера — зайняти посаду своєю людиною, щоб її не зайняла чужа людина в особі, наприклад, КМВА», — припустив Дмитро Калько.

Він також звернув увагу, що в   структурі Апарату міського голови КДМА вже існує Управління  боротьби з корупцією. Але мало  хто чув про досягнення в роботі цього підрозділу. А якщо й чув, то всі звіти-аудити про боротьбу з корупцією в столиці закінчуються, на жаль, лише констатацією проблеми.

Таким чином з великою долею ймовірності можна припустити, що крок столичної влади в напрямку боротьби з корупцією, що пов’язаний із створенням профільного Департаменту, стане  черговою ілюзією боротьби із цим суспільним злом.

Євген ДЕМЯНОВ

Вам також може сподобатися