Таку думку висловив в інтерв’ю кореспонденту «Kashtan NEWS» депутат Київради, голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко
Андрію Олександровичу, у Київраді, загалом у міській громаді, спалахнули дискусії, спори щодо податку на доходи фізичних осіб із грошового забезпечення військовослужбовців, ПДФО. Прогресивно налаштовані депутати міськради підтримують дії держави щодо вилучення частини коштів ПДФО на потреби оборони країни. Водночас депутати із фракцій «УДАР», «Європейська солідарність», деякі позафракційні виступають проти цього. А якою є Ваша думка?
-Абсолютно чіткою. Ми стовідсотково підтримуємо рішення щодо вилучення так званого «воєнного» податку до бюджету держави для забезпечення її обороноздатності, – розповідає Андрій Олександрович. – І ось з яких причин. Найголовніша: збільшення сум ПДФО від військових не є заслугою міської влади. І це ж не поліпшення інвестиційного клімату в місті, не збільшення кількості робочих місць, підприємців, не підвищення інтенсивності їх діяльності, це також не облаштування нового житла, не активізація економіки столиці. А це – виняткова заслуга тих військових, які сьогодні захищають країну. Коли після перемоги вони повернуться, то виникнуть, окрім обороноздатності, інші питання: забезпечення реабілітації воїнів, медичного обслуговування тощо. А на чиї плечі це ляже? Звісно, держави, яка і буде опікуватися цими питаннями. Тому вона має і до цього готуватися. Якщо поглянемо на фінансові показники, то побачимо таку картину: в 2022 році загальний рівень ПДФО Києва сягнув 32 мільярдів гривень, так званий «воєнний податок» (ПДФО) – 4,9 мільярда. 2023 рік, станом на кінець вересня, маємо 25 мільярдів гривень ПДФО, 5 мільярдів гривень – «воєнне» ПДФО.
Але ще хочу наголосити: торік вхідний залишок коштів, тобто той залишок, який не було використано протягом бюджетного періоду, становив 11,9 мільярда гривень. Тобто цю суму не використовувала громада міста упродовж 2022 року. Водночас нас лякають шаленими сумами збитків для Києва… Що насправді? Є дві позиції з цього приводу: перша – Державна податкова служба нарахувала приблизно шість мільярдів гривень, які можуть бути потенційно вилучені для забезпечення обороноздатності країни. Друга: Департамент фінансів Київської міської воєнної адміністрації нарахував сім мільярдів гривень, які можуть бути потенційно вилучені. Порівнюючи із 83 мільярдами, які сьогодні фігурують як видатки міського бюджету, це незначна сума. Але вона є критично важливою для держави, яка повинна купувати зброю для забезпечення свого захисту. Ми, депутати міської ради з фракції «Слуга народу», розробили і будемо вносити проєкт рішення, щоб всі кошти, не використані Київською міськдержадміністрацією та її структурними підрозділами протягом бюджетного періоду, переходили як субвенція до державного бюджету для забезпечення обороноздатності країни під час воєнного стану. Якщо ви не можете використовувати ці кошти протягом року, отже вони вам не потрібні, або ви не маєте інституційної спроможності використати їх. Наша держава потребує захисту, воїни – зброї, снарядів, безпілотників, багато іншого. Тому давайте забезпечимо їх шляхом перерахування цих коштів до державного бюджету, а вже держава проведе закупівлі і передасть усе, що необхідно, військовим частинам.
Аргументи Ваших опонентів, що в разі вилучення військового ПДФО Київ не зможе належним чином підтримувати життєдіяльність міста, розвивати інфраструктурні проєкти є маніпуляцією – принаймні, складається таке враження.
Так. Це маніпуляція виконавчого органу – КМДА. Звичайно, бюджетні питання є складними і той, хто у них розбирається, може маніпулювати громадською думкою, пересмикуючи цифри. Що, безумовно, роблять наші колеги у сесійній залі, продукуючи незрозумілі звернення до інституцій усіх рівнів державної влади. Ці документи не мають жодних організаційно-правових або інших наслідків. Тобто це політичний хайп, який намагаються використати під час війни певні депутати, щоб привернути до себе додаткову увагу.
Водночас вони бравують заявами про збільшення фінансової допомоги військовим на місцевому рівні.
Враховуючи наявну інформацію щодо потреб усіх частин, які боронять нашу країну, бо воюють не тільки кияни, але й жителі інших міст, маємо забезпечити усіх захисників, незалежно від того, де воїн раніше проживав. І найефективніше це зробить держава в особі Міністерства оборони.
У порядку денному сесії Київради було питання щодо компенсації за пошкоджене житло внаслідок російської агресії. В документах КМДА фігурує вартість закупівлі квадратного метра житла. У своєму виступі на сесії Ви звернули увагу, що ціни завищено.
Це питання не було ухвалене на сесії. Тому що у відповідній програмі, яка формувалася Департаментом житлово-комунальної інфраструктури, не було чітких і зрозумілих пропозицій. Чому купуємо квадратний метр житлоплощі майже за 43 тисячі гривень? Хоча є відкрита інформація, що вартість квадратного метра житла у Києві стартує навіть від 32 тисяч гривень. Отож у мене виникають сумніви щодо обгрунтованості ціни, яку називають працівники департаменту. Тому ми дали протокольне доручення, щоб нам надали перелік житла, яке було придбано за цією програмою, список забудовників. Ми будемо з’ясовувати, чи за справедливою ціною придбано ці квадратні метри. Адже дуже часто за гаслами про соціальний захист приховується неефективне витрачання бюджетних коштів. А кожна бюджетна гривня – це гроші київської міської громади.
Ще одне важливе питання, за яке проголосували депутати Київради, – компенсація з бюджету комунальним транспортним підприємствам – Київському метрополітену, Київпастрансу великих сум – на покриття різниці в тарифах. З року в рік місто дотує збиткові підприємства. Не став винятком і 2023-й. Ви також виступали з цього приводу на сесії. Наведіть, будь ласка, свої аргументи для наших читачів.
Наша фракція абсолютно заперечує цифри витрат, якими оперують згадані підприємства. У нас є обгрунтування нашої позиції. За ці три роки, як нас було обрано депутатами, ми жодного разу не почули відповідь на депутатські звернення: скільки пільговиків користується громадським транспортом щодня, упродовж місяця, тижня, дня. Чому саме таку суму треба компенсувати з бюджету? На це запитання відповіді нема. Тому 3 жовтня, під час сесії ми звернулися до очільника Києва, щоб він дав протокольне доручення відповідним департаментам, комунальним підприємствам підготувати об’єктивні економічні розрахунки необхідності саме таких фіннсових компенсацій. До речі, в минулі роки суми компенсацій були ще більшими. Свого часу ми порушували питання про створення робочої групи із вивчення питання безкоштовного проїзду в міському транспорті. Адже шалені суми, які виділяються з бюджету на ці підприємства, свідчать про те, що можна і не брати з пасажирів по вісім гривень за проїзд. Знаєте, скільки депутатів прийшло на засідання робочої групи? Лише депутати фракції «Слуга народу», всі інші проігнорували. Їх це питання не цікавило. Набагато легше, звичайно, віддати з бюджету кошти, які хтось попросив. Але для того, щоб ефективно керувати міським бюджетом, необхідно всі ці питання дуже глибоко вивчати.
Розмову вів Богдан ТУР