Головна АналітикаСвітло і тінь перевізника Києва
Розвиток транспортної інфраструктури Києва.

Світло і тінь перевізника Києва

Карикатура: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

Якби в  Києві було втілено у практику половину з того, що обіцяли киянам у сфері комунального пасажирського транспорту керманичі міста за три десятки літ, то у багатьох європейських країнах могли б позаздрити нашій столиці

Натомість кияни з року в рік продовжують ставити незадовільну оцінку у цій сфері обслуговування. Чому так?

Погляньмо бодай на цифри, які відомі з відповіді заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Валентина Кульбако на інформаційний запит редакції Kashtan NEWS. Сьогодні Київпастранс забезпечує випуск на лінію 321 автобуса великої та особливо великої місткості, 256 тролейбусів, 162 трамваїв.

А скільки техніки потрібно?

«Для забезпечення пасажирських перевезень на належному рівні при досягненні високих показників пасажиропотоків орієнтовно необхідно випускати на маршрутну мережу 550-600 автобусів, 500 тролейбусів і 300 трамваїв», – зазначається у цій відповіді.

Тобто не вистачає 279 автобусів, 244 тролейбуси, 138 трамваїв. Отож, чи варто дивуватися, чому на зупинках киянам до 40 хвилин доводиться очікувати? 

тролейбус
Фото: @madebysmo

Міська влада на чолі з мером Віталієм Кличком знає про цю гостру проблему? Звичайно. А чи намагається поліпшити ситуацію?

Наведемо такий факт з відповіді на журналістський запит:

«У 2023 році кошти з місцевого бюджету на придбання для КП «Київпастранс» автобусів, тролейбусів і трамваїв не були передбачені».

Невже кияни приречені користуватися старими, абсолютно некомфортними маршрутками приватних перевізників, їздити у переповнених тролейбусах,  трамваях, автобусах?

Буває, що Києву підставляють плече іноземні друзі. Знову читаємо відповідь департаменту КМДА:

«У якості гуманітарної допомоги від європейських партнерів України КП «Київпастранс» (у 2023 році – ред.) отримало 105 автобусів, зокрема від Латвії, Німеччини, Фінляндії, Словаччини. Наразі відповідно до наявних пасажиропотоків на маршрутній мережі задіяно 75 автобусів, отриманих в якості гуманітарної допомоги. Інші отримані автобуси проходять процес державної реєстрації, частина цих автобусів знаходиться на ремонті та в очікуванні надходження необхідних запасних частин».

Отже 30 автобусів поки що простоюють у гаражі. В очікуванні чи то реєстрації, чи то запчастин. Вражаюча «оперативність» чиновників! Утім, вони ж не їздять у переповнених трамваях. Не стовбичать по півгодини на зупинках.

А скільки ж приватних маршруток у столиці? Цитуємо відповідь заступника директора департаменту КМДА:

«Згідно з умовами укладених договорів про організацію перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування  Києва між Департаментом транспортної інфраструктури та приватними автомобільними перевізниками плановий випуск рухомого складу на лінію станом на 5 грудня 2023 року становить 815 автобусів (107 чинних договорів)».

До речі, нещодавно голова бюджетної комісії Київради Андрій Вітренко запитав керівника Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслана Кандибора, коли нарешті Київ позбудеться цього «жовтого сорому» – так званих маршруток.

Фото: РБК

«Нам треба повноцінно підняти тариф на наші автобуси, щоб ми могли бути, як сказати, розвиватися, щоб ми могли повноцінно перевозити людей і ми заберемо всі маршрутки і будемо розвивати свою власну мережу…», – такою була відповідь Кандибора.

Тобто, дайте з бюджету ще купу грошей,  і тоді «можна впродовж року замінити всі (стовідсотково) «жовтий сором». Тому що сам щезне».

Читачі у соцмережах критично відгукнулися на пояснення Кандибора. Так, киянин Сергій Максимов зауважив:

«Цікаве рішення: підвищіть  проїзд, дайте грошей і все поїде! «Відмазка», яку пропонують щоразу, а користі – нуль. Краще б пан Кандибор відповів, чому не працюють тролейбуси МАЗ, К12 і частково ЛАЗ? Чому графіки не переглядаються роками, а то і десятиліттями? Чому на конкурси виставляють маршрути, що давно не курсують?»

Закрадається думка, що чиновникам вигідно мати справу із «жовтим соромом». Редакція поцікавилася у Департаменті транспортної інфраструктури питанням дублювання маршрутів. Ось що нам відповіли:

«Щодо дублювання маршрутів комунального транспорту: більшість автобусних маршрутів загального користування, які працюють в режимі маршрутного таксі, по своєму шляху слідування у тій чи іншій мірі співпадають із шляхом слідування маршрутів пасажирського транспорту у звичайному режимі руху (автобус, трамвай, тролейбус) на окремих ділянках доріг. З метою зменшення безпідставного дублювання маршрутів один одного протягом 2023 року було закрито 23 маршрути приватних перевізників.

Наразі Департамент транспортної інфраструктури продовжує вживати заходів з метою реорганізації маршрутної мережі шляхом закриття дублюючих автобусних маршрутів в режимі маршрутного таксі та збільшення кількості рухомого складу на маршрутах КП «Київпастранс».

Але ж, судячи з відповіді, закрили не всі дублюючі маршрути. Нам обіцяють, що «вживають заходів»… Однак коли конкретно зникнуть дублюючі маршрути – про це ані слова. Виходить, що певна кількість маршруток («жовтого сорому») й далі продовжують паразитувати на великих пасажиропотоках, у ключових транспортних коридорах. А це ж комусь приносить десятки мільйонів гривень. Зате міська скарбниця не одержує чимало коштів.

Робимо висновок, що за таке дублювання чиновники чіпляються обома руками. Інакше вже давно б навели  тут лад.

Слушною є точка зору засновника ініціативи «Пасажири Києва» Олександра Гречка щодо проблематики громадського транспорту столиці. В інтерв’ю виданню  LIGA.Life  Гречко, зокрема, стверджував, що

«місто сьогодні хибно розставляє пріоритети — не думає про сталу мобільність, про громадський транспорт, а лише про автомобільний рух у місті. Тобто замість того, щоб розвивати транспорт, який має найбільшу перевізну здатність і який забезпечує найбільшу екологічність та ефективність пересування людей у місті, — ми будуємо розвʼязки, проводимо дороговартісні ремонти доріг і будуємо комунальні паркінги…»

Повторимо: у місті не вистачає лише автобусів 279!  Хіба раціонально використовує мільярди київського бюджету команда Кличка? Ще на початку своєї політичної кар’єри Кличко обіцяв «замінити протягом двох років небезпечні маршрутки на комфортабельні автобуси і тролейбуси».

«Ми збалансуємо пропускну спроможність вулично-дорожньої мережі з потужністю транспортних потоків», – гарантував він.

Нічого з обіцяного не виконано. Замість збалансованого розвитку – повна розбалансованість!

Кличка обрали міським головою 25 травня 2014-го. Наприклад, за сім років (2015-2021), як видно зі звіту КМДА за 2021 рік, закуплено 139 тролейбусів (в середньому 20 на рік) та 307 нових автобусів (в середньому 44 на рік). Дуже мало.

автобуси
Фото: Київпастранс / Kyivpastrans

Як пише у Фейсбуку Перший Київський міський голова Леонід Косаківський,

«ми за 3 роки (1993-1995) при значно менших фінансових можливостях закуповували більше: 376 автобусів (в середньому 125 на рік), 102 тролейбуси (в середньому 34 на рік). Автобусів загалом більше за 3 роки, ніж зараз за 7. Закупили ще й 240 нових двигунів для автобусів. До того ж ми не лише закуповували нові автобуси, тролейбуси, трамваї, а й розв’язувати проблему рухомого складу через капремонт… Лише у 1995 році відновлено капітальним ремонтом 51 автобус марки «Ікарус – 280», 84 трамваї та 157 тролейбусів, які вийшли на лінію».

З транспортною інфраструктурою Києва також біда. Киянам з року в рік обіцяють нові тролейбусні маршрути, а їх все нема і нема. А скільки кілометрів трамвайних колій вже розібрано, причому вакханалія з ліквідації трамвайного полотна була ще до обрання Кличка мером.

Леонід Косаківський у своїх спогадах, які вийшли окремою книгою, зазначав про столичні трамваї: ” Міській владі потрібно припинити так заповзято нищити цей вид електротранспорту. Їхня нелюбов до нього проявилася ще в 1996 році. Почали з аврального зняття трамвайних рейок по вулиці Саксаганського (хто не знає: там у той час поруч, по вулиці Тарасівській, поселився головний рульовий міста), а згодом удалися до масового перенесення трамвайних колій з місць компактного проживання номенклатури. Окрім суцільних незручностей для киян, повальна заміна трамвайних на автобусні маршрути призводить до різкого погіршання стану повітря… Міській владі варто було б у цій справі зважити й на те, що, руйнуючи трамвайні лінії, вона рухається у зворотньому напрямі від європейських тенденцій у цій справі. У всіх великих містах Європи, навпаки, переходять на екологічні види транспорту, яким саме і є трамвай”.

І все ж. Чи варто сподіватися на бодай найменше поліпшення транспортної ситуації у столиці? Київпастранс у 2023 році за добу перевозить у середньому 850 тисяч пасажирів.

Як ідеться у відповіді заступника директора департаменту КМДА Валентина Кульбако  на запит редакції Kashtan NEWS,

«у 2023 році були відкриті наступні міські автобусні маршрути загального користування звичайного режиму руху:

№ 25 «Залізнична станція «Київ-Волинський – Національний музей історії України в II світовій війні»; № 38 «Вулиця Метрологічна – станція метро «Деміївська»; № 40 «Станція метро «Героїв Дніпра» – площа Тараса Шевченка – селище ДВС»; № 44 «Вулиця Милославська – житловий масив Березняки»; -№ 74 «Станція метро «Славутич» – вулиця Центральна (база відпочинку «Либідь»)»; № 109 «Станція метро «Харківська» – станція метро «Театральна». Також було відкрито тролейбусний маршрут № 4 «Проспект Свободи – станція метро «Площа Українських Героїв»».

Але ж цього, погодьтеся, мало. На багатьох напрямках транспортної інфраструктури міста усе ще «провали».

Богдан ТУР

Читайте також: «ІМПЕРІЯ» ТРАНСПОРТУ БЕЗ ПРИКРАС

Вам також може сподобатися