Асортимент правопорушень вельми широкий – від банального «кришування» до підробки документів для ухилянтів
Із середини квітня по середину червня правоохоронці повідомили про підозру понад десяти столичним посадовцям. Серед них – комунальники, освітяни, посадовці департаментів КМДА та районних адміністрацій. На чому найчастіше попадалися київські чиновники останнім часом – проаналізував Каштан NEWS.
Службова недбалість
«Найпопулярніший» злочин, який інкримінували київським посадовцям останні два місяці – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України).

Зокрема, начальниця відділу з кошторисної роботи КП «Київтеплоенерго» переплатила мільйон гривень за відновлення асфальту на ділянках, де проводилися ремонти тепломереж. Загалом сума угоди, яку «Київтеплоенерго» уклало з приватною компанією, складала 10 мільйонів гривень, однак посадовиця не провела моніторинг вартості таких робіт, і в результаті КП закупило будівельні матеріали за завищеними цінами.
Ще більш неуважною виявилася заступниця начальника одного з відділів КП «ШЕУ Оболонського району». Наприкінці 2022 року шляхово-експлуатаційне управління домовилося закупити у підрядника кам’яну сіль на суму близько 10 мільйонів гривень. Поставити товар потрібно було буквально за кілька днів, щоб встигнути до кінця календарного року.
«Згідно з документами, поставили сіль вже на наступний день, після чого отримали повну оплату. Втім, ніякої солі комунальники так і не побачили, хоча зі свого боку підписали документи про її отримання та сплатили близько 10 млн гривень», – розповіли в столичній прокуратурі.

Внаслідок того, що чиновниця не проконтролювала фактичну доставку товару, їй оголосили підозру в службовій недбалості. А керівнику компанії-постачальника — у заволодінні бюджетними коштами в особливо великих розмірах та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей (ч. 5 ст. 191 та ч. 2 ст. 366 КК).
Та ж сама дорожна сіль виявилася фатальною і для чиновника іншого ШЕУ – цього разу вже Деснянського району. В листопаді 2023 року Деснянське ШЕУ витратило за закупівлю солі 15 мільйонів гривень, однак, згідно з висновком експертизи, ринкова вартість такої кількості на той момент становила лише 14 мільйонів гривень. Відповідно ШЕУ переплатило за сіль мільйон гривень, а заступник начальника, який мав промоніторити ринкові ціни, став фігурантом кримінального провадження через службову недбалість.

Аналогічну підозру також отримала головна бухгалтерка управління освіти Подільської РДА. Як встановило слідство, в березні 2023 року управління закупило за завищеними цінами одноразовий посуд для облаштування шкільних укриттів, переплативши 150 тисяч гривень.
Таким чином, загальна сума, яка фігурує у підозрах, оголошених київським посадовцям за фактом службової недбалості з середини квітня по середину червня 2025 року, складає близько 12 мільйонів 150 тисяч гривень.
Хабарі та відкати
З хабарництвом у столичних чиновників також вже «гаразд». По-перше, триває слідство у справі про відкати в «Київзеленбуді»: на початку червня повідомлено підозру ще одному фігуранту – керівнику одного із районних КП, який забезпечував перемогу в тендері одного з підрядників, а також мав бути посередником у передачі понад мільйон гривень керівництву КО «Київзеленбуд».

Чиновнику інкримінують одержання неправомірної вигоди за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України).
«Крім того, встановлено ще одного підрядника, який погодився платити гроші комунальникам за успішну участь у тендерах. Йому повідомлено про підозру у наданні службовій особі неправомірної вигоди (ч. 1 ст. 369 КК України)», – зазначили у Київській міській прокуратурі.
Нагадаємо, у березні правоохоронці викрили злочинну схему, організовану трьома посадовцями «Київзеленбуду», які в змові з керівниками чотирьох приватних компаній-підрядників «розпилювали» кошти на ремонті парків та скверів. У квітні було повідомлено про підозру ще одному підряднику, який передав керівництву «Київзеленбуду» 62 тисячі гривень відкату – 15 % від суми, перерахованої йому за договором.
Погоріли на відкатах і ще двоє посадовців – головний інженер КП «ШЕУ Дніпровського району» та заступник начальника УЗН Дніпровського району. Перший вимагав від підрядника 340 тисяч гривень за «пришвидшення» початку вже обумовлених робіт, другий погодився за гроші провести озеленення території навколо будинку. Роботи виконувало комунальне підприємство, якому, згідно з договором, заплатили лише 10 тисяч гривень, а ще 52 тисячі чиновник вимагав передати йому особисто. Як повідомили в прокуратурі, обох фігурантів затримали на гарячому – під час отримання грошей.
Також у квітні був затриманий начальник одного з відділів управління благоустрою та підприємництва Деснянської РДА. За версією слідства, чиновник «кришував» торговельні точки, які працювали без належних документів.
«Зокрема, за безперешкодну роботу одного торгового місця щомісяця потрібно платити 500 доларів США, втім, якщо таких точок багато, то можлива знижка у 100 доларів США. У ході розслідування задокументовано неодноразове отримання підозрюваним від представника підприємця неправомірної вигоди на загальну суму понад 115 тисяч гривень», – повідомили в прокуратурі.

Майже одночасно з деснянським хабарником попався на гарячому інспектор Департаменту ресурсів КМДА, який «не помітив» наявність на орендованій землі будівлі, парковки та футбольного поля. За свою неуважність він зажадав від орендаря 15 тисяч доларів, однак був затриманий під час передачі грошей. Днями справа неуважного інспектора була скерована до суду.
Зловживання службовим становищем
Ще одна «популярна» стаття серед столичних посадовців – зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364 КК України).
У травні та червні до суду було передано щонайменше дві справи за цим звинуваченням. Зокрема, на лаві підсудних має опинитися колишній директор з виробництва КП «Київпастранс», який підписав із постачальником низку угод на закупівлю дизеля за завищеними цінами. Сума збитків склала 340 тисяч гривень.

Другий фігурант, начальник управління освіти Святошинської РДА, «нагрів» бюджет на понад 600 тисяч гривень, уклавши договір на ремонт вентиляційної системи в одній із шкіл району.
«Встановлено, що обвинувачений, усвідомлюючи, що управлінням безпосередньо не проведено аналіз поточних цін на матеріальні ресурси, погодив підряднику ще до отримання експертного звіту щодо розгляду кошторису проєкту, безпідставно завищені ціни на матеріали, які будуть використані», – прокоментували справу в прокуратурі.
За «спорідненою» статтею (ст. 633 Кримінального кодексу – службове підроблення) пішов під суд у травні цього року керівник підрозділу КО «Київмедспецтранс», який у змові з двома підприємцями організував закупівлю запчастин для автомобілів швидкої допомоги – і знов-таки за завищеними цінами, та й ще у фірм, які фактично не існували.

«Перед проведенням закупівлі, з метою формування очікуваної вартості запчастин, керівник відділу КО «Київспецмедстранс» направляв запити неіснуючим фірмам, щоб отримати їх пропозиції щодо цін. Надалі він сам і надсилав відповіді від імені цих підприємців зі значно завищеними цінами, на основі яких згодом і купували запчастини», – зазначили в правоохоронних органах.
Таким чином, упродовж 2023 року «Київмедспецтранс» уклав 11 договорів на загальну суму понад 17,6 мільйона гривень, із яких понад 6 мільйонів гривень учасники оборудки поділили між собою.
Квартирне рейдерство
Наприкінці травня Київська міська прокуратура повідомила про викриття шахрайської схеми за участі вже колишньої посадовиці Дарницької РДА. Шахраї шукали самотніх літніх людей або тих, хто має борги за комунальні послуги, а потім заволодівали їхніми квартирами.

Група складалася з чотирьох осіб: організатора – 50-річного мешканця Києва, рієлтора, який входив у довіру до власників квартир, жінки, яка вдавала з себе «спадкоємицю» та районної чиновниці, яка допомагала приватизувати одне з помешкань.
Зокрема, зловмисники заволоділи квартирою на вулиці Звіринецькій – учасниця схеми на підставі підроблених документів видала себе за дружину померлого чоловіка та успадкувала його житло, яке згодом продали. Таку ж оборудку було проведено з квартирою на вулиці Буслівській, де невідому жінку видали за дружину померлого власника, який ніколи не був одружений.
Квартирою на вулиці Литвинського шахраї заволоділи, запропонувавши її власниці придбати дешевше житло в Жовтих Водах. Для цього нерухомість жінки швидко приватизували та продали без її участі. За аналогічною схемою обдурили і власника квартири на вулиці Європейська в Борисполі – йому запропонували продати квартиру та придбати менше житло, щоб погасити комунальні борги.
За чотири продані квартири учасники схеми отримали загалом понад 6 мільйонів 300 тисяч гривень, однак на п’ятій їм не пощастило. Шахраї вирішили увійти в довіру до власника квартири на вулиці Ревуцького, пригощаючи його алкоголем, але родичі господаря вчасно забили тривогу і сховали документи на житло.
Наразі зловмисникам повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 14 та ч. 5 ст. 190 КК України – готування до злочину та шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах організованою групою.
Ухилянтські схеми
Ну і, нарешті, найскандальніша підозра була оголошена заступнику голови КМДА та голові фракції «Європейська солідарність» у Київраді Володимиру Прокопіву. Заступника Кличка звинувачують у тому, що він допомагав ухилянтам втекти до країн Євросоюзу, реєструючи їх в інформаційній системі «Шлях» як волонтерів, які співпрацюють з афілійованою одеською компанією.

Як повідомили в СБУ, у такий спосіб з травня по червень 2022 року Прокопів переправив за межі України понад 30 чоловіків призивного віку.
17 квітня 2025 року Прокопіва було затримано, і з того часу суд уже двічі подовжував йому цілодобовий домашній арешт з носінням електронного браслету. Сам чиновник заперечує свою провину і вважає звинувачення «політично вмотивованим бажанням прокурора», щоб він «не був на робочому місці, але натомість сидів вдома».
Утім, Прокопів виявився не єдиним столичним посадовцем, якого відповідні органи викрили на участі в ухилянтських схемах. На початку червня аналогічну підозру отримав заступник начальника управління соцполітики Голосіївської РДА. За версією слідства, він видавав чоловікам документи про те, що вони нібито наглядають за хворим родичем, що давало їм можливість виїхати за кордон. Вартість такої послуги становила 12 тисяч доларів.

Наразі чиновнику інкримінують ч. 3 ст. 332 КК України – незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене за попередньою змовою групою осіб з корисливих мотивів.
«Зазначимо, що посадовець РДА звільнився з роботи щойно дізнався про проведення слідчих дій», – повідомили в прокуратурі.
Юлія ТЄНЄНЬОВА
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі
KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.