Головна АналітикаЖитіє не святого «Георга дев’ятого» під стінами святої Софії
Кому в Києві роздають землю під забудову в охоронній зоні.

Житіє не святого «Георга дев’ятого» під стінами святої Софії

Колаж: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

Кому в Києві відчиняються ворота до «раю нерухомості»

Під час засідання постійної комісії з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Київради доля знову виявилася прихильною до «Георга Дев’ятого». Депутати схвалили проєкт рішення про надання цій фірмі в оренду на 10 років ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі  за адресою Георгіївський провулок, 9.

Ідеться про 24 сотки  (02408 га). Але ж яких! Читаємо пояснювальну записку до проєкту рішення:

«Земельна ділянка розташована в Центральному історичному ареалі міста, в архітектурній та археологічній охоронних зонах, на території буферної зони всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також пам’ятки археології  національного значення «Культурний шар «міста Ярослава» IX-XIII століть».

Чи ж так просто стати сусідом Софійського собору?

Отже, земелька біля стін древньої Софії

Виступаючи перед депутатами 15 вересня, на засіданні комісії, пам’яткоохоронець Дмитро Перов був категорично проти того, щоб ділянку передавали фірмі. Його насторожило, що в пояснювальній записці до проєкту рішення зазначалося: ділянку пропонують для будівництва та обслуговування адміністративних, офісних будівель. Але в проєкті рішення було вказано дещо інше: код цільового призначення – «для експлуатації та обслуговування будівель».

«Земельна ділянка за кадастровим № 8000000000:91:175:0003 включає не лише будинок в Георгіївському провулку, але й сквер на Рейтарській. Цікаво, навішо для реставрації фасаду передавати сквер? Примітно, що ініціатива щодо створення скверу Нарбута, який тепер хочуть передати «під реставрацію», зібрала 1500 голосів місцевих мешканців. Однак рішення Київрада так і не розглянула», – обурювався Перов.

Голова комісії «УДАРівець» Михайло Терентьєв не зважав на плутанину в документах,  аргументи опонентів та  підводив колег до позитивного фіналу голосування. На нього не справив враження і заклик Перова схаменутися, адже власник будівлі рано чи пізно може її знести, спорудивши на цьому місці висотний дім.

На цих «золотих» сотках ще з сивої давнини знаходиться нежитловий історичний будинок загальною площею 3 789 квадратних метрів. Зведено його було на початку XX  століття, оновлено і добудовано у 1957 році. З  1 березня 2011 року Київрада включила цю комунальну нерухомість до переліку об’єктів, які підлягають приватизації на аукціоні. Торги провели 16 березня 2018-го. Заявки подало п’ятеро фірм: «Драгон капітал інвестменс», «Тардіс Груп», «Глобал Інвест», «Філікі Етеріа», «Шаратан». Хто переміг? Шампанське відкорковували у «Глобал Інвест», за нерухомість було заплачено 102 мільйони 541 тисячу 164 гривні.

«Три з чотирьох компаній зареєстровані на Кіпрі і є офшорними. Але всі вони пов’язані з ТОВ «Юніт Фінанс». А засновник «Юніт Фінансу», згідно з даними сервісу Youcontrol, – те ж таки ТОВ «Глобал Інвест», також зареєстроване на Кіпрі», – стверджувалося у розслідуванні Zn.ua.

Нагадаємо, що 2011 році в кріслі міського голови, очільника КМДА сидів Леонід Черновецький. Заступником Київського міського голови – секретарем Київради (2006 – 2011 роки) працював Олесь Довгий.

Олесь Довгий як «гарант розвитку та процвітання»

Ще у 2007 році, також за каденції Черновецького, у Київради виникло бажання виштовхнути з комунальної власності будинок у Георгіївському провулку, 9 – щоб його «підхопили», певно, ті, хто накинув оком на цю нерухомість. На сесії Київради 26 квітня 2007 року раптом узяла слово депутатка Людмила Качурова. Вона звернулася до Олеся Довгого з таким запитанням:

«На попередній сесії Київради від 26 травня 2007 року було прийнято рішення. Мабуть, з незрозумілих причин це питання було внесено з голосу і проголосоване.

Йдеться про два об’єкти комунальної власності і медичних закладів. Це провулок Георгіївській, 9 і вулиця Володимирська, 29. Я хочу вам зачитати, що це за будівля,  яка там знаходиться. Для того, щоб ми прийняли  все ж таки зважене рішення. Основну частину будинку по провулку Георгіївському, 9 збудовано в 19-му столітті за ініціативою  і за кошти членів товариства київських лікарів. А другу його частину добудовано у 1957 році. З моменту будівництва цієї споруди понад 90 років вона використовується під розташування тільки медичних установ. Сьогодні у будівлі розташовано міський науково-інформаційно-аналітичний центр, де працюють 80 медпрацівників. Ми неодноразово зверталися до «Київміськжитлоспецексплуатації», щоб передати будівлю на баланс нашого управління…

Прошу вас особисто підтримати і пропозицію Головного управління, і всієї медичної громади, щоб виключити з плану приватизації будівлі по вулиці Георгіївській, 9 та Володимирській, 29… Заздалегідь дякуємо за вашу підтримку, розуміння і надання впевненості медичним працівникам, що з вашого боку вони мають надійного гаранта розвитку та процвітання».

«Гарант розвитку та процвітання» Олесь Довгий у відповідь також подякував Качуровій за виступ.

Пакуйте валізи!

Минув час, і працівникам міського науково-інформаційного аналітичного центру довелося пакувати валізи – їм було наказано залишити приміщення в офісі, що на  Георгіївському провулку, 9.

А новий власник («Глобал Інвест») уже готувався господарювати тут, хоч в будинку ще розташовувався міський науковий інформаційно-аналістичний центр медичної статистики, підпорядкований Департаменту охорони здоров’я КМДА. Але це не мало жодного зачення, бо влада сказала: «Треба!».

Як розповідало у 2018 році видання Zn.ua, «дані з відкритих реєстрів вказують, що компанії «Глобал Інвест» і «Юніт Фінанс» входять до групи компаній «ХІГ», яку контролює олігарх Василь Хмельницький – колишній народний депутат від Партії регіонів, який неодноразово був  фігурантом антикорупційних розслідувань».

Неподалік Георгіївського провулку, 9 також продали будинок – його адреса: Рейтарська, 8-5 Б. Підставою стало те, що Київрада Черновецького у 2007 році затвердила перелік із 884 об’єктів нерухомості, які перебували в комунальній власності і підлягали приватизації.

Сімейним фронтом

Дім на Рейтарській, 8-5 Б купували частинами.

«Власниками будівлі стали різні приватні компанії – «Рейтерс» і «Георгієвський резиденс», але об’єднують їх родичі реальних власників – тесть колишнього голови ДФС Романа Насірова та сестра колишнього секретаря Київради, а нині народного депутата Олеся Довгого», – йшлося на сторінках Zn.ua.

«Схоже, пов’язані між собою фірми не просто так стали власниками суміжних будинків» на Рейтарській і в Гергіївському провулку, писали колеги у ЗМІ.

За даними youcontrol, засновниками ТОВ «Георг дев’ятий» є фірми «Дім оренди» та «КВ менеджмент», директор – Жанна Якубенко. А кінцевими бенефіціарами є Олесь Довгий, а також його сестра  Оксана Гуляєва.

Підприємство «Георг дев’ятий» було засноване 25 березня 2003 року. Статутний капітал – 79 274 690 грн. Олесь Довгий і Оксана Гуляєва, як інформує youcontrol, є бенефіцарами ТОВ «Георгієвський резиденс».

Певний час тому громадські активісти у соцмережі дискутували з Оксаною Гуляєвою щодо долі історичних будівель на Рейтарській, а також у Георгіївському провулку, 9. Кияни рішуче виступали проти нового будівництва.

Гуляєва пафосно заявляла: «Збереження київської спадщини та захист довкілля – пріоритет та цінність для мене і для нашої компанії. Наша діяльність спрямована на відновлення покинутих та напівзруйнованих історичних памʼяток, повернення їх до життя, до людей».

Георгіївський провулок, 9. Фото: Google maps

А чому ж тоді активісти калатають у рейку? Не до Гуляєвої запитання, звичайно. Ледве не щотижня ЗМІ пишуть, як різні забудовники прибирають до рук стару нерухомість, яка представляє історико-культурну спадщину, і на її місці зводять багатоповерхові будинки.

Зверніть увагу на слова Качурової: «З незрозумілих причин це питання (Георгіївський провулок, 9 – ред.) було внесено з голосу і проголосоване». Між тим, йшлося про один із найдорожчих будинків Києва. Ось у такій каламуті і розчинялася, щезала комунальна нерухомість. Типова картина: з голосу надходила депутатська пропозиція, а після цього похапцем, ніби крадькома, без будь-якого обговорення серед киян варилося темне вариво. Потім піди дізнайся, хто з депутатів подав пропозицію з голосу і з якого дива. А скільки ж подібних споруд опинилося за схемами в руках спритних «золотих хлопчиків» та «діамантових дівчаток»! Сотні. Ні, тисячі!

І якби ж то чинилося, як вчать біблійні заповіді: «Просіть, і дано буде вам». Нерухомість поспішали брати, поки в руках була влада. Саме так: брали, не просили!

Період київського правління Черновецького (2006 – 2012 роки) запам’ятався грандіозним розбазарюванням коштовних земельних ділянок, фінансових махінацій. Це був майже тотальний розор.

5 липня 2017 року Генеральна прокуратура України отримала дозвіл суду на затримання Черновецького. У вересні того  року його оголосили в розшук. Нині мільярдер мешкає в  Грузії. Частина його так званої «молодої команди», з якою він «освоював» київську нерухомість, після першого переляку швидко оговталася, пристосувалася до нових політичних та бізнесових реалій періоду президенства Порошенка, мімікрувала й вийшла на старі-нові схеми. Благо, нагуляли фінансовий жирок, дали зрозуміти тодішній правлячій верхівці, що можуть бути корисними «при дворі» Петра Олексійовича.

Свого часу правоохоронні органи виявляли начебто пильний інтерес до діяльності Олеся Довгого. Тим не менш, прокуратура не змогла (чи не захотіла) знайти достатніх доказів порушення закону Довгим, тому 22 грудня 2017 року САП закрила провадження щодо нього. 

Віталій Кличко колись у Київраді гостро критикував як Черновецького, так і Довгого. Він тоді презентував себе як могутній борець з несправедливістю, корупцією, дерибаном. А що сьогодні спостерігаємо? Голова земельної комісії Київради Михайло Терентьєв (член політпартії «УДАР» Кличка) не виступив з інціативою відкласти розгляд на комісії справи про Георгіївський провулок, 9. Це можна було б зробити бодай для того, щоб пояснити громаді, що не так із земельною документацією.

Михайло Терентьєв

Сьогодні Кличко – під вогнем принципової критики з боку громадськості. І справедливо. І хоча Черновецький давно не возсідає у мерському кріслі, але справа його в місті живе. А на всі закиди Кличко відповідає традиційно – витягує заяложену карту про начебто політичні перешкоди та якісь міфічні переслідування.

Господи, ну, відкрий же їм очі і допоможи зрозуміти істину! Заради збереження златоглавого Києва.

Раніше Kashtan News розповідав, як передавали фірмам ділянки в історичній зоні Києва.

Богдан ТУР

Вам також може сподобатися