Український політолог проаналізував американо-російський діалог і дав поради
Минулий тиждень мав стати доленосним у російсько-українській війні. Принаймні, так очікували багато людей. Адже в ніч з 15 на 16 серпня на Алясці відбувся саміт між президентом США Дональдом Трампом і російським диктатором Володимиром Путіним. Звичайно, головною темою цієї зустрічі була війна в Україні та питання пошуку шляхів її завершення.
Що сталося насправді і які нас очікують перспективи в найближчому майбутньому: думками про це з Каштан NEWS поділився директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко.
Ганьба замість сприйняття
«Як і прогнозувалося, результату немає. Це — провал для Трампа: іміджевий сором, ганьба і огида! Те, як він зустрічав Путіна, думаю, дуже сильно вдарило по його іміджу. В Україні — точно! Те, як Трамп «стелився» перед російським диктатором, викликало просто огиду. Це, до речі, і на Заході багато хто так сприймає», — сказав Володимир Фесенко.
За словами політолога, таке ставлення до Путіна було великою помилкою Трампа. Хоча, певно, він думав, що таким чином створить тло для переговорів, схилить Путіна до конструктивності, а виявилося навпаки. І всю цю «гостинність» російський диктатор сприйняв як слабкість свого американського колеги, що тому нібито переговори більше потрібні, і треба з нього витискати більше поступок.
Одним словом, Дональд Трамп черговий раз наступив на ті самі граблі: загравання з агресивними диктаторами дає прямо протилежний результат.

Ознаки провалу
Побоююсь, припустив Володимир Фесенко, що Дональд Трамп цього ще й досі не розуміє, але те, що результату від зустрічі немає і відбувся провал — очевидно. Що б там не казав Дональд Трамп, це — спроба створити видимість за відсутності результату.
На те, що ця зустріч провалилася, як зазначив політичний аналітик, вказують дві ознаки.
По-перше, — відсутність конкретних результатів. Адже, якщо б вони були, то і Трамп, і Путін про це б заявили. Цього немає, а отже, значить, що лідери ні про що не домовилися.
Другим свідченням провалу, звернув увагу Володимир Фесенко, є скасування спільного обіду сторін і продовження переговорів у розширеному складі. Водночас замість 5-6 годин переговори тривали приблизно дві з половиною.

«Скорочена програма переговорів, — наголосив співрозмовник, — теж свідчення того, що вони провалилися. Якщо б був сенс продовжувати зустріч, якщо б був сенс про щось домовитися, якщо б все було дійсно дружно, то відбувся б обід, презентації, які готували росіяни з економічної співпраці, неформальне спілкування тощо».
Не все так погано
Як би не було прикро, але, констатує політичний експерт, для України не все погано, хоча найкращого немає (а ним мало б стати повне припинення вогню на лінії зіткнення).
Поганим сценарієм було б те, якби Путін і Трамп домовилися хоча б у загальних рисах про якийсь загальний підхід, план завершення конфлікту. Наприклад, територіальний розмін.
«Спільної позиції немає, і для нас це добре. Інша річ, є ризик у тому, що, на мою думку, Трамп поки схиляється до того, що Україна має піти на поступки Путіну. Так, він не конкретизує, на які саме, він не вимагає, а, скоріше, дає «добру» пораду, що треба погодитися, що ви, мовляв, не виграєте війну, тому краще домовляйтеся з Росією, йдіть їй на поступки, і війна закінчиться», — зазначив Володимир Фесенко і додав: «Однак це знову помилка! Трамп не розуміє, що поступка агресивним диктаторам, які прагнуть завоювань, є проявом слабкості».

Якщо йти таким особам на принципову поступку, пояснює експерт, то це означатиме, що війна тільки продовжиться: буде або нова її хвиля, або через певний час — нова війна. Тому, що Путін не зупиниться, і якщо він бачить перед собою слабкого опонента – буде посилювати агресію.
«А він хоче Одесу, Харків і, безумовно, Київ. Тому в жодному разі сьогодні не можна йти на односторонні поступки», — попередив Володимир Фесенко.
Чи «призначать» винних
На тлі всього, що відбувається, хочеться сподіватися, що український лідер та його європейські колеги мають роз’яснити Дональду Трампу, що нині не та ситуація, коли можна робити поступки диктатору, оскільки це лише посилить його апетити.
З урахуванням безрезультатності американо-російської зустрічі «у верхах», а також з огляду на непередбачуваність Трампа є побоювання, а чи не почне він шукати винних. Хоча Володимир Фесенко доволі скептично ставиться до такого розвитку подій.
«Наразі ситуація дещо інша, ніж була ще на початку президентства Трампа, — констатує політичний експерт. — Тоді така реакція могла бути. Зараз він уже побачив неоднозначний розвиток подій у російсько-українській війні. Крім того, американський лідер вже більш об’ємно та різноманітно сприймає Путіна, вже не має переконання, що той хоче припинення війни, не має спрощеного ставлення до України. А те, що Трамп ще до зустрічі на Алясці інформує європейських лідерів і Зеленського, домовляється з ними, є ознакою того, що не можна ігнорувати позицію України й Європи. Не думаю, що він (Трамп, – ред.) буде покладати вину на українську сторону. Це не сприймуть. Це будуть дуже різко критикувати. До того ж, крім Трампа нікого іншого не було на переговорах, тому кого звинувачувати?».

З іншого боку, переконаний Володимир Фесенко, навіть якщо в Дональда Трампа і є бажання йти на поступки Путіну, то президент США не буде тиснути на нас, а буде переконувати, що краще зараз домовитися з Росією. Хоча українська сторона разом із європейськими партнерами можуть нейтралізувати такі пропозиції.
«Зараз головне акуратно, обережно працювати з Трампом, переконувати його, що треба відновити тиск на Путіна, демонструвати силу. Якщо зараз цього не буде, то на початку вересня Путін поїде до Сі Цзінпіна і буде розповідати йому, який слабак Трамп. І може бути ланцюгова реакція і найбільша небезпека для Трампа», — дав пораду аналітик.
Гість перебрав
На думку Володимира Фесенка, Дональд Трамп нині перебуває в стані емоційної та політичної невизначеності, а відчуття розчарованості від зустрічі з Путіним в нього посилювалося в процесі самої зустрічі.
Серед іншого дуже кинувся в очі той факт, що Путін, всупереч традиції та протоколу, виступив на пресконференції першим, а не господар країни, де відбулася зустріч. Не зрозуміло, чи то сталося випадково, чи то Путін сам вирішив взяти ініціативу в свої руки. Але це могло не сподобатися Дональду Трампу, незважаючи на компліменти на його адресу.
«Думаю, що емоційне незадоволення Трампа зростало, і вже після пресконференції він вирішив припинити переговори», — зазначив Володимир Фесенко.

Чого чекати
Зважаючи на те, що зустріч на Алясці реальних результатів не принесла, розвиток подальших подій для України залишається в найближчій перспективі не дуже райдужним з точки зору продовження воєнного терору.
«За логікою, якщо Путін відчуває, що тактика силового тиску дає результати, він може відновити повітряні масовані удари із застосуванням сотень «шахедів», продовження активних бойових дій на Донбасі, можливо, — на Запорізькому напрямку. Отже, інтенсифікація бойових дій і особливо повітряних – це найбільш імовірний розвиток ситуації найближчим часом. Але в той же час, я абсолютно переконаний, буде відновлення переговорів. Зустріч на Алясці стала таким собі гливким млинцем, який не допекли. Однак є розуміння, що треба продовжувати цю роботу, знаходити якісь компроміси. Інакше Трамп просто буде «лузером», — переконаний український політолог.
Євген ДЕМ’ЯНОВ
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі
KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.