Замість цього профільна комісія намагається відкласти питання у довгу шухляду
Комісія Київради з питань збереження та захисту культурної спадщини відмовилася рекомендувати депутатам розірвати договір оренди із скандальним адвокатом Сергієм Боярчуковим, який в серпні цього року зніс історичну будівлю на вулиці Ярославська під приводом реконструкції.
Відповідний проєкт рішення комісія розглядала під час засідання у вівторок, 3 жовтня. Раніше мер Віталій Кличко назвав знесення 200-річного будинку «кричущим випадком» та публічно пообіцяв ініціювати у Київраді розірвання договору оренди на земельну ділянку, де розташовувалася знищена будівля.

Тим не менш, замість цього профільна комісія Київради ухвалила рішення створити робочу групу з вивчення питання – і таким чином відклала його у довгу шухляду на невизначений час.
Передісторія
200-річний будинок міщанина Харічкова, унікальний зразок київської житлової дерев’яної забудови XIX століття, що розташовувався на вулиці Ярославська, 13-б, було знесено 10 серпня 2023 року. Ініціатором знесення став власник будинку, адвокат Сергій Боярчуков, який має близькі зв’язки з оточенням братів Кличків.
За словами власника, він мав усі необхідні дозволи на свої дії від Міністерства культури та інформаційної політики, тому що будинок нібито не становив жодної історичної або культурної цінності і знаходився в аварійному стані. Сам Боярчуков воліє називати знесення старовинного будинку реконструкцією, наполягаючи на тому, що від будівлі залишився первісний фундамент та фрагмент стіни.
Дійсно, у березні 2023 року МКіП погодило проєкт під назвою «Реконструкція нежилого будинку під клубний дім по вул. Ярославська,13 літ. “Б”,”В” у Подільському районі м. Києва». Однак після громадського розголосу у міністерстві заявили, що не давали дозвіл на повне знесення будинку, однак і відмовити власнику в бажанні реконструювати його не могли – оскільки КМДА за всі ці роки не надало будівлі жодного охоронного статусу.

«На жаль, ті, хто мусив опікуватися об’єктами спадщини, а саме – працівники столичної охорони культурної спадщини, не знайшли можливості на відстані буквально 500 метрів від свого офісу звернути увагу на цей об’єкт і надати йому хоча б бодай малесенький якийсь охоронний статус», – зазначив виконувач обов’язки керівника МКіП Ростислав Карандєєв в ефірі Національного телемарафону 13 серпня.
10 серпня слідчі поліції Києва відкрили кримінальне провадження за фактом знесення будинку Харічкова за статтею 356 Кримінального кодексу України (самоправство). Як просувається розслідування – поки що невідомо.
«Поки що немає жодних новин через те, що це є таємниця слідства. Можу сказати тільки, що воно не закрите, але ще не скеровано до суду», – розповіла в коментарі Каштан NEWS депутатка Київської міської ради, пам’яткозахисниця Ксенія Семенова.
Довга шухляда Київради
На думку Семенової, створення робочої групи замість негайного розірвання договору оренди з Сергієм Боярчуковим – це один із засобів відкласти вирішення питання на невизначений час.
«Фактично такий інструмент застосовується профільною комісією для того, щоб питання затягнути, щоб воно пізніше виходило на земельну комісію, щоб воно пізніше виходило на засідання Київради. А це дає власнику можливість, наприклад, розпочати будівництво на місці зруйнованого будинку», – зазначила Ксенія Семенова.
Депутатка наполягає на тому, що несумлінний власник має бути позбавлений права не лише на оренду ділянки, на якому розташовувався знесений будинок Харічкова, а й на власність на рештки будинку.

«Коли ми приймемо рішення про розірвання договору оренди, я наполягатиму, щоб Київрада також позивалася до суду з вимогою скасувати право власності на цю будівлю, тому що будівлі вже фактично немає – після знесення, яке власник називає «реконструкцією», від неї залишився лише фундамент. Я вважаю, що ми повинні піти цим шляхом, щоб хоча б раз показати, що руйнування культурної спадщини повинно мати наслідки», – вважає вона.
Однак, за словами Ксенії Семенової, для цього Київрада має проявити політичну волю.
«Ми маємо, в першу чергу, ухвалити політичне рішення: що ми не підтримуємо знищення культурної спадщини Києва. Тому що на найближче засідання Київради знов виносять питання так званої «реконструкції» об’єктів, які мають історично-культурну цінність, і знову більшість депутатів будуть голосувати за них – і з корупційних причин, і через те, що деякі депутати представляють у Київраді не інтереси громади, а інтереси великих будівельних компаній», – підкреслила Семенова.
Хто наступний?
Багатостраждальний будинок Харічкова – не єдина історична будівля у Києві, якій загрожує знищення у найближчому майбутньому.
«У мене песимістичний прогноз, – каже Ксенія Семенова. – Під ризиком, наприклад, будинок Осіпа Родіна, на вулиці Гончара. Він має статус пам’ятки, але забудовник оскаржує цей статус в суді. Під загрозою будинок на Набережно-Хрещатицькій – він також має охоронний статус, але забудовник його розбирає. Також будівля міської управи на Рейтарській – та сама історія: рішення Мінкульту про статус є, але будівельна техніка досі знаходиться на території будинку».
Довідка Каштан NEWS:
Будинок Осіпа Родіна (вул. Олеся Гончара, 71) – кам’яна садиба, збудована у 1882 році за проєктом видатного київського архітектора Володимира Ніколаєва. У 2020 році будинок був занесений до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва.

Охоронний статус будівлі намагався неодноразово оскаржити забудовник ТОВ «Арікс», який розпочав по сусідству з історичною будівлею зведення 19-поверхового житлового комплексу преміум-класу Franklin Concept House.
Майстерні старого річкового порту (лазні купця Михайла Бубнова, вул. Набережно-Хрещатицька, 13) – історична будівля на території Історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ». Є зразком промислової архітектури Подолу першої половини ХІХ століття.

Окрім портових майстерень у різні проміжки часу тут розміщувалися лазні та єврейський молитовний будинок. 26 вересня 2023 року будівля була включена до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва, однак вже 27 вересня забудовник продовжив спроби її знести.
Будівля міської управи (Рейтарська, 37) – колишній будинок Київської повітової земської управи, побудований наприкінці XIX століття.

Попри охоронний статус будівлі та розпочате кримінальне провадження забудовник ТОВ «НЕСТ» знищив міжповерхові перекриття правого крила будинку, суттєво пошкодив стіни другого поверху та розібрав тилову стіну будинку на рівні третього поверху.
Юлія ТЕНЕНЬОВА