Столична прокуратура розповіла про кримінальні порушення у сфері місцевого самоврядування
Будь-яка влада полюбляє хвалитися своїми досягненнями. Воно і зрозуміло — адже хоче бути переобраною на наступний термін. А простіше кажучи, — всидіти на владному Олімпі якщо не до кінця своїх днів, то — якомога довше. Не винятком є й команда чинного столичного міського голови.
Якщо почитати звіти КМДА, то у місті кипить перебудова та оновлення, на які витрачаються шалені суми. І, як показує практика, частина з цих грошей дивним чином «випаровується» на шляху від банку до перерізання червоних стрічок.
Куди йдуть ці кошти, kashtan.news вирішило поцікавитися в столичній прокуратурі, чия відповідь певною мірою пролила світло на рух у темних коридорах столичної влади.
Десятки справ за пів року
Щодня інформаційний простір вибухає новинами про викриття зловживань на тому чи іншому столичному комунальному підприємстві.
Капітал придбати і невинність не загубити — напевно, під таким девізом працюють посадовці на Хрещатику, 36 та в комунальних структурах, контрольованих з мерії.

За інформацією столичних прокурорів, лише з початку цього року правоохоронні органи столиці розпочали 80 кримінальних проваджень за фактами заволодіння, розтрати коштів, зловживання службовим становищем, службової недбалості з боку посадовців Київської міської державної адміністрації, комунальних підприємств, а також пов’язаних з КМДА суб’єктів господарювання.
Збагатилися на пів мільярда
Звичайно, за всіма цими чиновницькими «чорними» справами стоять гроші. І — гроші чималі.
Як підрахували експерти за результатами досудового розслідування, у цих кримінальних провадженнях сума лише виявлених збитків, спричинених корупціонерами територіальній громаді міста, сягає ні багато, ні мало, а 406 мільйонів гривень. Водночас найбільша становить 104 мільйони.
Кримінальне тріо
Якщо скласти своєрідний рейтинг столичної корупції, то вимальовується досить цікава картина.
З початку року тільки київські прокурори розпочали 38 кримінальних проваджень, за матеріалами яких уже отримали підозру в скоєнні кримінальних правопорушень 52 посадовці різних рангів. А перше місце в цьому «почесному» списку із 32 прізвищ посідають керівники комунальних підприємств столиці. Друге місце – їхні, так би мовити, безпосередні начальники з КМДА у кількості 20 осіб. Ну, і «бронзовими» призерами стали 16 керівників підприємств, які укладали сумнівні договори з комунальними підприємствами.
Що характерно, найбільше порушень чинного законодавства прокурори задокументували у сферах інфраструктури і дорожнього господарства, освіти та житлово-комунального господарства.
Водночас до суду цьогоріч уже направлено 9 обвинувальних актів стосовно 17 посадовців комунальних підприємств.
Три популярні статті
Якщо проаналізувати реєстри судових рішень, у яких фігурують комунальні підприємства Києва та їхні очільники, то з’ясується, що найпоширенішими є провадження за трьома статтями Кримінального кодексу України. Це — стаття 364 (зловживання владою або службовим становищем), 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та 367 КК (службова недбалість).
«Чимало є кримінальних справ, які правоохоронці відмовляються реєструвати та починати розслідування. Інші вони закривають за відсутності складу злочину, і потерпілі вимушені оскаржувати таке закриття до суду», — коментує стан справ із кримінальними справами адвокат адвокатського об’єднання «Відар» Станіслав Борис.

Наведені правові кваліфікації, пояснює він, називають «білокомірцевими» злочинами, такими, в яких посадовці діють не в інтересах служби, а у власних чи інтересах третіх осіб.
За словами адвоката, найбільш резонансними є справи про розтрату чи привласнення коштів комунальних підприємств за допомогою тендерних процедур.
Як чиновники крадуть гроші
Потрібно визнати, що запобіжники у вигляді майданчика Прозоро, вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» є неефективними, а отже залишається чимале поле для фінансових маніпуляцій чиновників.
«Зокрема, — розповідає юрист, — використовують допорогові закупівлі, тобто такі, які мають незначну вартість і з цією метою предмет закупівлі «дробиться» на кілька частин; включаються додаткові, нецінові критерії закупівлі, яким відповідатиме лише «потрібний» постачальник; пролонгації договорів без проведення електронних торгів; невиконання чи неналежне виконання підрядниками умов договору тощо».

За словами Бориса, розслідування такої кількості кримінальних проваджень щодо комунальних підприємств, повідомлення про підозру та обвинувальні вироки стосовно посадовців, безумовно, вказує не лише на неефективність роботи службових осіб, а й на протиправність у їхній діяльності, як наслідок, — спричинення величезних збитків державі.
Про що говорять справи
Відверто кажучи, проведення досудових розслідувань правоохоронцями щодо можливих протиправних дій посадовців комунальних підприємств Києва не є чимось новим.
Своєю чергою мер Києва Віталій Кличко називає проведення цих розслідувань «спецоперацією» проти нього самого.

Проте така кількість кримінальних справ, обшуків, вироків останніх часів свідчить про системні проблеми в роботі столичної влади, які необхідно усунути докорінними змінами.
«Нині жодних дій на виключення або бодай зменшення цих корупційних ризиків, посилення ефективності комунальних підприємств не вживається взагалі. Проведення аудитів, що оголошено міським головою, відбувається не прозоро, не ефективно, їхні висновки ігноруються та вочевидь не мають позитивних результатів», — переконаний юрист.
Що робити?
Питання старе, але відповідь на нього існує.
На думку фахівців, нові системні рішення можуть дати позитивний результат.
Зокрема, ряд комунальних підприємств має бути реорганізовано, ліквідовано через фактичне дублювання функцій одне одного та через неефективність. Також не зайвим стане створення наглядових рад, запровадження дієвих механізмів запобігання корупції.
Крім того, владі Києва, якщо вона дійсно хоче новацій, насамперед, потрібно запровадити вимогу постійної прозорої публічної звітності про роботу комунальних підприємств.
Цей перелік заходів не є вичерпним. Але їх треба було вжити давно для того, щоб якщо не викоринити повністю, то хоча б — мінімізувати ту корупцію, яка душить українську столицю сьогодні.
Євген ДЕМ’ЯНОВ