Лише за вересень КП «Інформатика», підпорядковане КМДА, провело 10 тендерів на загальну суму понад 69 млн грн
Вранці, 21 вересня, росія нанесла перший за останні пів року ракетний удар по українських енергооб’єктах. Як повідомили в Укренерго, пошкоджень зазнали об’єкти в західних та центральних регіонах, зокрема, мережі обленерго на Київщині. У компанії застерігають від передчасних висновків щодо початку нової терористичної кампанії рф проти цивільної інфраструктури, однак досвід минулого року підказує, що блекаути ймовірні і, можливо, Києву, як і іншим містам України, доведеться деякий час жити без світла.
Утім, є й втішна новина: якщо блекаути у столиці таки будуть, то, принаймні, ми зустрінемо їх з новою системою вуличного освітлення – вартістю у майже 300 млн гривень. Навіщо вона потрібна в умовах потенційних масових відключень, достеменно невідомо, однак коли ви добиратиметеся з роботи додому темними вулицями, вам, безперечно, буде приємно усвідомлювати, що в міста були вільні гроші і їх сумлінно витратили.
Економія має бути економною
Отже, 31 серпня комунальне підприємство КМДА КП «Інформатика» уклало договір із ДП «Хідден» ТОВ «Хідден Енерджі» про закупівлю обладнання для керування зовнішнім освітленням Києва на 298,45 млн грн. Судячи з бази даних Prozorro, «Хідден Енерджі» було єдиним учасником торгів, отже тендер відбувся без конкурсу.
За ці кошти переможець поставить КП «Інформатика» 136 щитів керування вуличним освітленням ЩКВО250 та надасть послуги з їх встановлення, налагодження та підключення до системи Smart Lighting app словацької компанії SEAK s.r.o.
Щодо цього тендера, до Держаудитслужби надійшло два звернення про можливі порушення: автори зауважили, що закупівля нових систем зовнішнього освітлення під час війни не є критичною потребою та обґрунтованою витратою. У відповідь на запит Держаудитслужби замовник у особі КП «Інформатика» відповів, що ця закупівля забезпечує виконання рішень Ради оборони Києва від 09.11.2022 щодо контролю споживання електроенергії столичною системою зовнішнього освітлення. Замовник упевнений, що нова система дозволить Києву заощаджувати кошти на зовнішньому освітленні «як у мирний, так і у воєнний час».
Зазначимо, що таким заощадженням КП «Інформатика» разом із «Хідден Енерджі», яка належить киянину Глібу Львову, займаються вже не перший рік. За підрахунками «Наших грошей», починаючи з 2018 року комунальне підприємство КМДА загалом витратило на нову систему освітлення Києва 1,17 млрд грн. Отримувачами цих грошей стали ДП «Хідден» ТОВ «Хідден Енерджі» та його попередник – ТОВ «Хідден Енерджі.Юей», який також належав Глібу Львову.
Вересневий шопінг
Утім, вуличні ліхтарі – не єдиний предмет турботи КП «Інформатика». Витративши наприкінці серпня майже 300 мільйонів на вуличне освітлення, яке, безсумнівно, буде дуже актуальним під час можливих блекаутів, з початку вересня КП «Інформатика» встигло оголосити ще 10 тендерів на загальну суму 69 316 814 грн.
Як з’ясував Каштан NEWS, левову частку цих грошей – 42,48 млн – отримає Ярослав Холодов, власник та кінцевий бенефіціар двох компаній-«близнюків»: ТОВ «Українські інформсистеми» та ТОВ «Українські Інфосистеми». У вересні цього року ці компанії на двох виграли чотири тендери КП «Інформатика» з десяти, причому у трьох із них вони були єдиними учасниками.
Згідно з даними Prozorro, міська влада закупить у «близнюків» Холодова системи відеоспостереження (два тендери на суму 10 886 767,56 грн та 7 150 302,00 грн відповідно) та комплекти камер спостереження (ще два тендери на суму 16 141 138,02 грн та 8 298 940,26 відповідно).
Як і «Хідден Енерджі», ТОВ «Українські Інфосистеми» – «давній знайомий» КП «Інформатика». За даними досудового розслідування БЕБ, ця компанія Холодова у 2021-2023 роках допомогла міському бюджету втратити щонайменше 21 млн грн. На думку слідства, саме на таку суму були завищені ціни на софт, програмно-апаратні комплекси та супутні послуги, які КП «Інформатика» закупило в «Українських Інфосистем» та ще шістьох компаній (ТОВ «Телеком Проект Буд», ТОВ «Кварц Телесистеми», ТОВ «Айкю Секюріті», ТОВ «Айкю Дистрибуція», ТОВ «Ес.Ві.Ес» і ТОВ «Світ Камер»).
Ще 12,7 млн грн (знов-таки за постачання систем відеоспостереження) отримає від КП «Інформатика» цього вересня ТОВ «Інженіринг-Аналітика» (засновники – Валерій Клебан, Володимир Перепелиця та Олег Сохан, кінцевий бенефеціар – Олег Сохан). Валерій Клебан у 2016-2017 роках обіймав посаду начальника відділу розвитку інформаційно-обчислювальних систем КМДА, а до того – начальника НДІ Спецзв’язку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України і начальника управління в СБУ.
У Києві ТОВ «Інженіринг-Аналітика» відповідає за технічне обслуговування міської системи відеоспостереження вже три роки. Черговій договір про надання таких послуг КП «Інформатика» уклало з ним у березні цього року, ціна питання становила 27,99 млн грн. Також до 31 грудня 2023 року ТОВ «Інженіринг-Аналітика» має поставити тому ж замовнику 448 одиниць апаратури для відеозв’язку та відеофіксації на суму 95 294 277 грн.
Значно менші, але все ж такі солідні шматки «бюджетного пирога» від КП «Інформатика» дісталися ТОВ «КОНСАЛТ СІСТЕМ» та ФОП «КИРИЧЕНКО АНТОН ВОЛОДИМИРОВИЧ». Перша компанія у вересні виграла тендери на постачання ще однієї партії систем відеоспостереження (6,6 млн грн) та телекомунікаційного обладнання (0,33 млн грн), а ФОП Кириченко поставить міській владі апаратуру для радіозв’язку на 5,5 млн грн.
Гроші на вітер
Як і кейс із вуличним освітленням, пристрасть КП «Інформатика» до закупівлі відеокамер викликали у громадськості певне нерозуміння.
«На фоні недостатнього забезпечення ЗСУ транспортом, зброєю, дронами, засобами домедичної допомоги, дефіциту держбюджету для забезпечення ЗСУ, витрати на систему відеоспостереження – некритична потреба», – йдеться у зверненні до Держаудитслужби громадянина Володимира Даниленка.
«Така закупівля, а також інші закупівлі цього замовника за кодом ЄДРПОУ 31024875 – це зловживання чиновників місцевих влад і керівників комунальних і державних підприємств! Така діяльність чиновників загрожує національній безпеці, бо нераціонально витрачає кошти», – звертається до ДАСУ Катерина Сич.
Відповідей державних аудиторів на ці та інші звернення щодо вересневих закупівель КП «Інформатика» поки що оприлюднено не було. Утім, комунальному підприємству КМДА не звикати бути мішенню для критики і навіть для кримінальних проваджень. Зокрема, 2019 року Київська міська прокуратура №6 почала розслідування щодо закупівлі за завищеними цінами КП «Інформатика» у ТОВ «Телекарт» програмно-апаратного забезпечення, яке мало ознаки підробки під ліцензоване. Того року Департамент внутрішнього фінансового контролю КМДА провів аудит міської програми «Електронна столиця», якою займалися і займаються досі Департамент інформаційно-комунікаційних технологій (ДІКТ) та підпорядковані йому комунальні підприємства. За результатами аудиту з’ясувалося, що за 2016 – 2017 роки КП «Інформатика» допустило фінансові порушення та недоліки на загальну суму 97,3 млн грн, із яких 36,78 млн грн було втрачено безповоротно.
«Відмічається, що загалом за результатами зустрічних перевірок підпорядкованих Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій комунальних підприємств (КП «Інформатика», СКП «Київтелесервіс» та КП «ГІОЦ») встановлено фінансових порушень та недоліків на загальну суму 253,8 млн грн, з них призвели до втрат – 47,93 млн грн (в т.ч. втрати, які виникли внаслідок неефективних операцій – 30,25 млн грн), з ризиком втрат – 142,1 млн грн та без ризику втрат – 63,77 млн гривень», – ідеться в звіті.
Звіт аудиторів за період від 2018 до 2020 років, опублікований наприкінці 2022 року, виявився не менш невтішним: фінансові порушення та недоліки ДІКТ та його підприємства допустили вже на 274,86 млн грн (з них на долю КП «Інформатика» припало 75,01 млн), а втрати склали 61,33 млн грн (КП «Інформатика» – 39,09 млн). У лютому 2023 року мер Віталій Кличко заявив, що скерує результати цього аудиту до правоохоронних органів. Однак офіційної інформації про оголошення підозри хоч комусь із посадовців, причетних до багатомільйонних розтрат, немає й досі.
Юлія ТЕНЕНЬОВА