Головна АналітикаЧому мер Кличко хоче все  в  Києві підім’яти під себе
Узурпація міської влади в Києві спричинить зловживання в бюджетній сфері столиці.

Чому мер Кличко хоче все  в  Києві підім’яти під себе

Колаж: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

Знову про факти повзучої  узурпації міської влади

У Києві правоохоронці розслідують чимало справ щодо різних комбінацій з бюджетними коштами. Майже щомісяця у їхнє поле зору потрапляє те чи інше комунальне підприємство.

Ось і нещодавно поліція повідомила про підозру начальникові відділу Київзеленбуду, недбалість якого завдала збитків державі на  300 тисяч гривень.

Про деякі обставини цієї справи нещодавно розповідав Kashtan NEWS.

Столичні правоохоронці викрили в службовій недбалості, що призвела до розтрати 300 тисяч гривень, посадовця «Київзеленбуду».
Фото: Київзеленбуд

Бюджетні потоки як «золота жила»

Нагадаємо: за даними слідства, у грудні 2022 року Київзеленбуд підписав із фірмою договір підряду щодо капітального ремонту дорожньо-стежкової мережі  в Гідропарку. Згодом начальник відділу супроводження проєктів управління капітальних вкладень Київзеленбуду підписав акти виконаних робіт, на підставі чого фірма отримала кошти. Однак розрахунки вартості виконаних робіт не відповідають вимогам і стандартам ДСТУ. Тобто, посадовець не  перевірив фактично виконаний обсяг робіт та їх вартість, що зумовило нецільове використання бюджетних коштів – 300 тисяч гривень.

Натомість Київзеленбуд заперечує це, мовляв, підприємство нічого не порушувало. Звичайно, правову оцінку діям управлінців, маємо надію, дасть суд. Ми ж ось на чому акцентуємо увагу.

Стежки в гідропарку
Стежки в гідропарку. Фото: Jorge Franganillo / Wikimedia commons

Київська громада потребує чіткої, регулярної і правдивої звітності щодо використання бюджетних коштів, особливо комунальними підприємствами. Як відомо, через ці структури «проходять» мільярди гривень. Більшість їх є збитковими, але міська влада все одно тримає їх на плаву, щоб були кишеньковими. І відомо, чому це робиться. Щоб контролювати бюджетні потоки у своїх інтересах?

Курс на узурпацію влади

Кияни  в  соцмережах гостро  критикують такий стиль роботи мерської команди, але в адмінбудівлі на Хрещатику, 36 на це абсолютно не зважають. Схоже, тут давно вже взяли курс не на демократизацію міської влади, а  на узурпацію. У зв’язку з цим згадаємо, що  в  березні 2022 року, прикриваючись воєнним станом, команда Віталія Кличка відібрала у районних державних адміністрацій важелі впливу на районні  управління зелених насаджень (УЗН) та шляхо-експлуатаційні управління (ШЕУ), визначивши, що тепер місто призначає на посади  тих чи інших керівників (звісно, лояльних до владної київської верхівки).  

Хіба цей факт не є переконливим свідченням зосередження влади в одних руках та позбавлення районних адміністрацій нормального, демократичного впливу?! 

Оскільки такий «фінт» мерській команді зійшов з рук, то вона пішла далі. Депутати Київради з фракції «УДАР» Віталія Кличка та їхні  союзники у вересні цього року зареєстрували проєкт рішення: «Про деякі питання діяльності підприємств комунальної власності територіальної громади міста Києва».

У ньому йдеться про те, щоб забрати у голів районних  державних  адміністрацій право призначати на посади керівників підприємств комунальної власності, які відповідають за сферу управління районами, та передати ці повноваження Київському міському голові.

Віталій Кличко
Віталій Кличко. Фото: kyivcity.gov.ua

Громадські активісти, незалежні аналітики вважають цю ініціативу дуже небезпечною. Усі ми й так щодня спостерігаємо, як у місті наводять  «лад»  управлінці Віталія Кличка, зокрема, не можуть впоратися з багатокілометровими заторами на автошляхах, дають карт-бланш хаотичній забудові Києва, закривають очі на знесення історичних будівель, не зважають на вимоги природозахисників.

За  дев’ять  років мерської каденції Кличка  в  місті не збудовано жодної станції метро. А у якому столітті буде здано в експлуатацію Подільсько-Воскресенський мостовий перехід? Хіба це не показник якості роботи?! Але Віталію Володимировичу хочеться ще більше повноважень. Скажімо, він одержить ці важелі впливу. Тільки ось чи буде відповідати перед громадою за колапс системи ЖКГ (а така небезпека є!) через прихід на роботу до керуючих компаній некомпетентних, але лояльних до мера керівників?! Ні. Кличко навіть судові рішення не виконує, а не те, що буде тримати суворий звіт перед громадою за свої кадрові помилки, в підсумку написавши заяву про відставку.

До речі, на цю тему читайте статтю «Схематична» термінологія команди Кличка.

Подібний кадровий провал цілком може загострити політичну кризу в Києві.  

Цікаво, чи автори згаданого нами проєкту рішення Київради замислювалися, що заміна керівників керуючих компаній у сфері ЖКГ може поставити Київ під загрозу зриву опалювального сезону, розбалансувати напрацьовану роками систему? Навряд чи. Не можна не погодитися з думкою, яка лунає на сторінках незалежних медіа, що  в столиці будується авторитаризм. Жорстка централізація влади та замикання її на КМДА може спричинити багато шкоди.

Якщо хтось забув, то нагадаємо: як зазначалося в ЗМІ, процес поступового позбавлення влади районних державних адміністрацій та зосередження всіх владних повноважень на Хрещатику, 36 розпочався давно. До війни планувалося фактично ліквідувати РДА, а замість них створити районні департаменти, а їх вже контролювала б в ручному режимі міська управлінська команда.

Якби ж місто розквітало, то нехай би чиновники собі додавали повноважень. Водночас стан справ у столиці погіршується, у громади є серйозні претензії до роботи комунальників,  витрачання коштів… Натомість у підпорядкуванні КМДА вже знаходяться районні ШЕУ та УЗН, що підпорядковані Київавтодору та Київзеленбуду відповідно. Чи зупинится на цьому команда Кличка? Відомо, що планується передача районних структур із благоустрою до департаменту КМДА. Отже, очікуймо розквіт корупції у сфері МАФів.

Проглядається двоходівка

Чи на користь усі ці владні міські ігрища громаді? Якби ж то. Перетворення РДА в статистичні структури лише збільшить корупційні ризики та віддалить владу від людей на місцях. І з цим висновком, який все частіше лунає із вуст незалежних столичних експертів, активістів, важко не погодитися. Проглядається така собі двоходівка – ще більше знекровити районні державні адміністрації та замкнути всі фінансові потоки на КМДА.

КМДА
КМДА. Фото: Каштан NEWS

А думка киян з цього приводу вже традиційно Кличка не цікавить. Хоч для ока мер полюбляє скаржитися, що з ним буцімто зводять політичні рахунки. Тим часом  він уперто торує свою авторитарну стежку. І забуває, що районні адміністрації мають бути опорою міській владі в районі, а не інструментом маніпуляції. 

Шкода, що меру бракує сміливості заявити: у європейській столиці знищується сучасне самоврядування, райони міста позбавляють права швидкого та ефективного вирішення проблем громади. Якщо б Кличко сказав про це, то вийшов би сам не себе…

Необхідно вирівняти паритет сил в міській владі

Нагадаємо меру, що кияни мають право на повноцінне місцеве самоврядування. Авторитарні, небезпечні ініціативи команди Кличка принижують мільйони киян. Тому логічною є пропозиція експертів, що було б доцільно повернутися до обговорення теми щодо Закону України «Про столицю». Логічно, що необхідно розмежовувати посади Київського міського голови та голови КМДА, як того передбачають усі відомі версії нового Закону «Про столицю», і нарешті його ухвалення  може стабілізувати політичну ситуацію в Києві, вирівняти паритет сил в міській владі та встановити жорстку відповідальність за столичні справи. 

Повзучій узурпації влади  в  Києві треба поставити надійний заслін.

Максим ІВАНЧУК

Читайте також: Зміни до бюджету Києва під завісою таємниці: влада Кличка «протискує» на сесії мільярди.

 

Вам також може сподобатися