«Не можна двічі ввійти в ту саму річку»,- стверджував колись давній філософ Геракліт. Київський міський голова Віталій Кличко двічі спростував цю тезу, вигравши вибори тричі поспіль. У червні він розпочав відлік десятого року у мерському кріслі.
«Це не крісло, а електричний стілець»,- говорить він. За цей час Віталій Володимирович створив чимало афоризмів, пожвавивши нудну українську політику. Але чим ще, крім мемів, відзначено ці роки в столиці?
Треба готуватися до землі
Дебютуючи в боротьбі за посаду, Кличко обіцяв рішуче боротися з дерибаном землі. Але, попри все, саме це залишається «топовим» серед всіх столичних скандалів. Від «титушок», які звідкілясь з’явилися в 2014-му, ставши на захист незаконних будівництв, і до «дерибанів» уже воєнного часу. Війна дещо вгамувала апетити забудовників, але наприкінці 2022 року вони знову активізувалися. За словами депутатів Київради, нині 5-7 відсотків «земельних» рішень – проблемні. Цьому сприяє відсутність публічності під час війни, заборона на масові протести у зв’язку з воєнним станом і відсутність Генплану Києва, який не можуть ухвалити вже п’ятий рік. От і виходить, що під тиском будівельного лоббі Київрада приймає сумнівні рішення щодо забудови, а потім, якщо правда виходить назовні, сама судиться із забудовником за їх скасування. Серед останніх гучних скандалів – забудови на Совських ставках та боротьба за урочище Горбачиха, будівництво на території “Екопарку «Осокорки». Ба, навіть рішення судів забудовникам не указ – у місті немає жодного прецеденту демонтажу незаконно зведеної споруди.
Не в кілометрах відстань вимірюється
Треба пригадати й обіцянки міського голови щодо будівництва метро, адже Віталій Кличко досі залишається єдиним київським мером, який за свою каденцію не відкрив жодної станції. Метро на Троєщину, обіцяне ще на перших виборах, давно стало мемом.

На часі – метро на Виноградар, де до 2020 року Кличко планував ввести в експлуатацію дві станції – «Мостицька» і «Проспект Правди». Та поки що мешканцям цих районів доводиться розраховувати винятково на наземний транспорт. Благо, в Києві дороги ремонтують. Як повідомив мер, відремонтовано понад тисячу кілометрів київських доріг. На жаль, роботи проводять переважно «ямковим» методом та з використанням застарілих технологій. Тож часом буває так, що свіжепокладений асфальт сходить разом зі снігом.
Міст «втомився» від часу
Періодично в Києві «втомлюються» мости. Спочатку це сталося з Шулявським. Початкова вартість його реконструкції була заявлена у 600 мільйонів гривень, а виросла майже до двох мільярдів. Шляхопровід ще не добудовано до кінця, але міст, принаймні, поїхав. На відміну від Подільсько-Воскресенського. Будують його вже понад 20 років. У січні 2019 мер заявив, що потрібно 1,5-2 роки, щоб запустити цим мостом автосполучення. У жовтні 2022 Київрада виділила на добудову додаткові 183 мільйони з міського бюджету. А цього літа прокуратура почала провадження про розкрадання на будівництві 104 млн. грн.
На черзі – капітальний ремонт мостів Патона і Метро, щоправда, фахівці стверджують, що робити його потрібно було ще вчора. Бо якщо ці мости рухнуть, то «втомлений» Шулявський міст буде дитячою забавкою. Експерти б’ють на сполох ще з 2019 року, коли обстеження показали, що метал нижнього поясу мосту Патона з 14 мм зменшився до 7, а місцями – до 5 мм. Але ж для міста чомусь пріоритетним стало будівництво скляного пішохідного мосту за 400 мільйонів.

У мене є два заступники, чотири з яких лежать у Кабміні
Віталію Володимировичу періодично не щастить з кадрами.
У 2017 році керівника апарату КМДА Володимира Бондаренка журналісти викрили на підробці диплому. Прокуратура завела справу, чиновнику довелося піти з посади. Але справу закрили за давністю, і незамінний Бондаренко повернувся в якості секретаря Київради.
Навесні 2020 року мер змушений був звільнити Володимира Слончака, який накинувся з кулаками на патрульного.
У тому ж 2020 від посади було відсторонено вже першого заступника Кличка Миколу Поворозника, стосовно якого СБУ відкрило кримінальне провадження за підозрою в хабарництві. Через рік він повернувся до виконання своїх обов’язків.
Я, наприклад, не бачу жодних запахів
Ще одна «больова точка» столиці – Бортницька станція аерації та сміттєспалювальний завод «Енергія». Віталій Кличко неодноразово обіцяв залучити іноземні інвестиції для будівництва сучасних сміттєпереробних комплексів. Більше того, говорять, що за останні роки кілька потенційних інвесторів намагалися зайти з пропозиціями. Але, нібито, їх «захід» блокувався десь на високих рівнях у КМДА. Тож поки що «Енергія» «жжот», а мешканці Харківського масиву та Позняків, коли вітер дме в бік Києва, кидаються мерщій зачиняти вікна.
Реконструкція Бортничів триває вже третій рік. І на ній коштів розкрадено добряче. Приміром, тільки у серпні правоохоронці розпочали кримінальне провадження про розкрадання понад шести мільйонів гривень.

Та система, яка сьогодні працює, не працює
Київські укриття почали готувати задовго до повномасштабного вторгнення. Але 24 лютого показало – готували погано. Більша частина їх виявилася неіснуючими або закритими, або непридатними до використання. Тоді місто спрямувало на облаштування сховищ ще 1,2 млрд гривень. А у червні, після того, як трагедія з загибеллю людей на порозі зачиненого сховища спричинила масштабні перевірки, з’ясувалося, що лише 65 відсотків укриттів можна, хоча б приблизно, вважати придатними. Тоді ж виявилося, що на виділені містом кошти чиновники під графою «на сховища» закуповували зовсім дивні речі. Скажімо, барабани майже на мільйон, чи сковорідки за 720 тисяч. А ще мільйони гривень розікрадено на ремонті укриттів – встановили правоохоронці. Кличко виправдовується, що всі ці зловживання на совісті районних адміністрацій, на які він не впливає, оскільки не контролює ні роботу, ні призначення голів РДА. Але ж ці зміни було запроваджено за місяць до початку війни, а до того кандидатури подавав голова КМДА.

Далі можуть бути подальші дії
Далі на киян чекає зима, яка буде однією з найважчих зим за всю новітню історію столиці. Мер заявляє, що місто готове до неї на 80 відсотків. Чи так це – побачимо незабаром. Але від цього неабияк буде залежати, чи поб’є Віталій Кличко рекорд свого старого друга і натхненника Олександра Омельченка – 10 років у якості очільника столиці.
Каштан NEWS