Вищий антикорупційний суд призначив до розгляду справу щодо заволодіння колишнім президентом та його сином резиденцією «Межигір’я».
25 липня 2023 року колегія суддів ВАКС призначила до розгляду по суті цю справу. Крім того, за клопотанням прокурора САП ухвалено проводити спеціальне судове провадження стосовно указаних обвинувачених, які вже 7 років переховуються на території росії. Засідання призначено на 2 серпня 2023 року.
Нагадаємо: колишній президент Янукович спільно зі своїм сином незаконно заволодів земельною ділянкою на території Вишгородського району та комплексом відпочинку «Пуща-Водиця» урочища «Межигір’я», будинком у селі Нові Петрівці. Збитки, завдані державі, перевищують 540 млн грн.
Дії колишнього президента кваліфіковані за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 368 КК України, його сина — за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України.
Нагадаємо, урядова резиденція “Межигір’я” площею 136 га колись була частиною державного комплексу відпочинку “Пуща-Водиця”. Як інформувала прокуратура, у 2007 році “Межигір’я” було відчужено з державної власності на підставі договору міни, укладеного між державною компанією ПАТ “НАК “Надра України” та приватним товариством. «Провернули» спарву поза процедурою приватизації, попри законодавчо встановлену заборону на укладання такої угоди.
У подальшому резиденцію незаконно перепродали іншій юридичній особі – ТОВ “Танталіт” (спочатку власником був екс-нардеп від Партії регіонів Ігор Гуменюк, а потім Сергій Клюєв). Згодом суд визнав недійсними договір міни урядової резиденції “Межигір’я” та договори купівлі-продажу вказаного майна.
Після Революції Гідності, у вересні 2014 року, землі резиденції “Межигір’я” повернула державі Виконавча служба. Того ж року суд наклав арешт на нерухомість у Межигір’ї до вироку суду про конфіскацію.
У березні 2014 року ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом заволодіння держмайном у особливо великих розмірах – комплексом будівель будинку відпочинку “Межигір’я.
У 2017 році резиденцію передали у державну власність. Багато громадян висловлювали побажання, щоб у резиденції створили Музей корупції.
У 2021 році Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Віктору Януковичу у справі про заволодіння «Межигір’ям» – арешт. Було надано дозвіл на спеціальне досудове розслідування щодо Віктора Януковича і його сина у справі заволодіння «Межигір’ям».
За версією слідства, Олександр Янукович організував створення та придбання приватних фірм з метою прикриття незаконної діяльності щодо заволодіння Межигір’ям.
Його батько Віктор Янукович, обіймаючи у 2007 році посаду прем’єр-міністра, був пособником, зловживаючи службовим становищем допоміг заволодіти держмайном у особливо великих розмірах.
Окрім цього, Олександра Януковича підозрюють у легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.
Збитки, завдані державі від афери з Межигір’ям, перевищують півмільярда гривень.
Також нагадаємо: у 2022 році, 16 лютого, під час засідання Кабінету Міністрів України Уряд розглянув питання резиденції «Межигір’я».
Низка відомств отримали протокольне доручення провести нараду щодо створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва на території урядової резиденції. Їх зобов’язано підготувати інформацію щодо правового статусу земельних ділянок, які знаходяться на території резиденції, та пропозиції врегулювання питань із землевласниками та землекористувачами щодо створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва. А ще підготувати інформацію щодо можливості створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва враховуючи відкриті кримінальні провадження. Урядовці мали подати Кабінету Міністрів України узгоджений план дій.
24 січня 2019 року суд визнав Віктора Януковича винним у державній зраді, посібництві у веденні агресивної війни, заочно засудивши на 13 років позбавлення волі. Його позбавлено звання Президента.