Під час війни столична влада продовжує дивувати містян своїми рішеннями
Столична влада працює на благо киян. Принаймні, так вона розповідає мешканцям і гостям столиці щоденно та щогодинно. Але насправді реальність, м’яко кажучи, не зовсім така, як намагається намалювати пересічним городянам у кабінетах стоичних чиновників — скандали один за одним лихоманять Київ.
Каштан.news зібрало головні події, які так чи інакше опинилися на слуху киян упродовж останнього місяця.
Час на каву
Певно, рекордом місяця можна вважати дві «епічні» та, скажімо відверто, безглузді закупівлі.
Перша – придбання Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління з ремонту та утримання автомобільних шляхів і споруд на них» Солом’янського району вельми цікавої речі — кавомашини фірми «DELONGHI» за понад 48 тисяч гривень.
Другою закупівлею стали «годинники Кличка».
За інформацією членкині фракції «Слуга народу» у Київраді Ксенії Семенової, у столичній мерії оголосили конкурс на придбання годинників «від мера» на суму понад 5 млн грн. Але схаменулися, як тільки ця інформація прорвалася у маси, і заявили, що не будуть купувати коштовні нагородні годинники. Невже обмежаться лише паперовими грамотами?
«Відпрали» мільярди
Поки дехто розглядав годинники та пив каву, інші — відмивали гроші.
Однак на заваді стало СБУ спільно з Бюро економічної безпеки. Вони викрили в Києві масштабну схему легалізації коштів, отриманих тіньовим гральним бізнесом. Співробітники спецслужби встановили, що протягом року після початку широкомасштабного вторгнення російської федерації зловмисники «відмили» майже п’ять мільярдів гривень.
І, що цікаво, до цієї оборудки, як з’ясувалося, причетні власники і топ-менеджмент одного з комерційних банків столиці. Звісно, що з кожної такої транзакції організатори злочинної схеми отримували свій відсоток, який згодом переводили в готівку через афілійовані комерційні структури.
Суд виправився
Даремно кажуть, що суди в Україні корупційні. Ось, наприклад, Київський апеляційний суд раптово довів зворотнє. Він визнав незаконним закриття кримінального провадження стосовно трьох посадовців КМДА.
За словами прокурорів, у червні 2022-го року окружна прокуратура направила на розгляд до суду обвинувальний акт стосовно трьох посадовців Департаменту комунальної власності КМДА. Адже через бездіяльність цих осіб столичний бюджет утратив майже 22 млн грн на оренді приміщень кінотеатру «Київ».
Шевченківський районний суд столиці замість того, щоб покарати винуватців, своєю ухвалою закрив кримінальне провадження у зв’язку з порушенням, на його думку, строків досудового розслідування.
А суд вищої інстанції виявився більш справедливим і скасував це рішення. Отже справа знову слухатиметься в стінах храму Феміди. Подивимося, яка тепер її спіткає доля.
Старовину — під ніж
У липні також відзначився Департамент охорони культурної спадщини КМДА. Точніше — його Консультативна рада, яка провалила голосування за включення пивоварні Карла Шульца (1860-1890) до Переліку пам’яток Києва.
Потрібно зазначити, що будівлю старовинної пивоварні вже намагалися розібрати в лютому 2023 року. Тоді протиправні дії будівельників зупинила Київська міська прокуратура. Однак чиновники не змогли поставити остаточну крапку в цій історії. Таким чином, унікальний пам’ятник промислової архітектури Києва продовжує перебувати під загрозою знищення, як і багато подібних до нього об’єктів.
Гірка доля спіткала в Києві ще один історичний об’єкт: забудовники розпочали розбирати садибу Олени Петровської, розташовану на вулиці Богдана Хмельницького, 64. Водночас, як заявили активісти, роботи проводяться без відповідної дозвільної документації.
Примітно, що поруч — на вулиці Рейтарській, 37, інші забудовники знову почали знищувати історичний будинок повітового земства, 1913 року побудови. І це — незважаючи на відкрите кримінальне впровадження!
Чесні тендери
А між тим столичні комунальні підприємства розкидаються грошима на тендерах.
Так, Комунальне підприємство «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» оголосило конкурс на демонтаж будівлі цеху №5 колишнього заводу «Більшовик» у рамках проведення реконструкції Шулявського шляхопроводу. І все б нічого, однак ціна цих робіт засмучує: організатори тендеру зазначають, що очікувана вартість від реалізації торгів складе 93 378 797,00 UAH млн грн з ПДВ.
Бажання провести «чесний тендер» має й Комунальна корпорація «Київавтодор». Вона оголосила конкурс на капітальний ремонт автодороги біля міста Вишневого, на що планує витратити понад мільярд гривень.
Однак перевищило всіх Приватне акціонерне товариство «Київспецтранс». Воно також оголосило тендер, але з «ціною питання» у пів мільярда гривень. Ці кошти планують «спустити» на переоснащення сміттєзвалища № 5, яке розташоване поблизу села Підгірці Обухівського району Київської області.
Досить дивним є й бажання Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд». Воно має намір витратити понад 5 мільйонів гривень на ремонт стежки біля каплички, в столичному Гідропарку.
На тлі вказаних «хотєлок» виглядає дитячою примхою оголошений аукціон Комунального некомерційного підприємства КМДА «Центр комунікації». Воно планує витратити цьогоріч 300 тисяч гривень на рекламу послуг київських ЦНАПів. Про що оприлюднено відповідне оголошення на сайті закупівель Prozorro.
В гості з ордером
Працівники правоохоронних органів столиці у цьому місяці завітали в гості без запрошення, але — з дозволом, до «Київміськбуду», який прославив на всю країну своєю альпіністською майстерністю його директор.
Правоохоронці провели обшуки в офісних приміщеннях кількох підприємств, департаменті КМДА та за місцями проживання осіб, які можуть бути причетні до посадового злочину.
Як стверджують слідчі, посадовці організували схему з привласнення бюджетних коштів територіальної громади Києва, виділених для фінансування програми «Економічного та соціального розвитку міста Києва 2021-2023». Для цього до документів на закупівлю квартир за бюджетні кошти вносили недостовірні відомості щодо їхньої вартості.
Не обійшли увагою у липні працівники поліції та прокуратури і «Київавтодор». Правоохоронці здійснили відразу 20 одночасних обшуків у службових приміщеннях цієї комунальної корпорації, а також кабінетах районних шляхо-експлуатаційних дільниць та підрядних організацій.
Слідчі дії відбувалися в межах кримінального провадження, розпочатого за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами.
Примітно що все це відбувалося на тлі іншого скандалу, який виник навколо одного з топ-керівників «Київавтодору».
Так, Голосіївський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 6 вересня заступникові директора дорожнього підприємства, якого підозрюють у посадовому злочині на 2 млн грн за попереднім місцем роботи.
Спустити воду в пісок
Не менш гучним скандалом цього місяця відзначилося й Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Воно своїм рішенням включило до переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, майже всю територію найбільшого озера Києва — Алмазного, що є ландшафтним заказником місцевого значення. Правда, вже наступного дня чиновники схаменулися і, як нічого не бувало, заявили, що в документ, мовляв, закралася «технічна помилка». Як результат, це рішення було скасовано. Навряд би «помилку» в міністерстві виправили, якби не суспільний резонанс, що здійнявся на тлі цієї інформації.
Відновити всім миром
Ну, а поки відбувалися всі ці події, керівництво столичного комплексу ВДНГ звернулося з проханням до небайдужих громадян долучитися до збору коштів на ремонт 65-річного басейну, який знаходиться на території Виставкового центру і жодного разу за час свого існування не ремонтувався.
Так і живемо: в одному місці крадуть, в іншому — просять милостиню. І все це відбувається у розпал жахливої війни. Справедливо?
Євген ДЕМ’ЯНОВ