Головна АналітикаВогонь на себе: керівники райдержадміністрацій  пропонують оцінювати роботу посадовців

Вогонь на себе: керівники райдержадміністрацій  пропонують оцінювати роботу посадовців

Фото: Каштан NEWS

Автор kashtan NEWS

Голови столичних райдержадміністрацій ініціюють запровадження системи визначення ефективності діяльності керівного складу КМДА та РДА

Народ завжди критикував і критикуватиме роботу влади. І це — нормальний процес. Без цього все скотиться до тоталітаризму. Інша річ — критика за справи, а не просто струс повітря заради того, аби щось сказати, не вказавши на помилки і, за можливості, — на шляхи їх усунення. У демократичному суспільстві це має назву  діалог влади і тих, хто найняв собі її в обслуговування, щоб потім і надалі залишити цю владу працювати на себе або  вказати їй на двері.

Оцініть нашу діяльність

За винятком  виборчих перегонів  у Києві чомусь не заведено  спілкування влади з виборцями.  Тепер, схоже, цей недолік має шанс піти в історію: представники київської влади  зробили перший крок в цьому напрямку. Четверо голів  районних державних адміністрацій (Голосіївської, Дарницької Оболонської та Шевченківської) перед  запропонували киянам запровадити ключові показники оцінки ефективності роботи всіх органів місцевої влади.

«На нашу думку, для всіх керівників міста потрібно розробити  критерії оцінки роботи. Якщо людина ефективна,  вона має працювати. Якщо  ні, то вона має піти», — пояснив ідею запровадження системи оцінки голова Оболонської РДА Кирило Фесик.

За його словами, в сучасному світі ключові показники ефективності (так званий KPI) давно використовуються в бізнесі для оцінки роботи співробітників та досягнення стратегічних цілей.

Щодо управління містами, зокрема Києвом, то такий підхід може стати ефективним для вирішення найбільш нагальних і болючих проблем громади.

Голова Оболонської РДА Кирило Фесик

Саме тому, на думку очільників чотирьох столичних РДА, для столичної влади всіх рівнів, а також керівників комунальних підприємств, має бути запроваджена об’єктивна система оцінювання ключових показників ефективності.

Що треба оцінювати

Голови райдержадміністрацій переконані, що головними критеріями оцінювання повинні стати об’єктивність, мотивація, стратегічне планування, зворотний зв’язок з громадянами, прозорість та відкритість того чи іншого посадовця.

«Ми живемо в період воєнного стану, і помилки неприпустимі. Органи виконавчої влади мають працювати з конкретними показниками. Це стосується, насамперед, керівництва міста, районів, структурних підрозділів», — зазначив т.в.о. голови Дарницької РДА Микола Калашник.

Думаю, додав він, правильно буде розпочати запровадження оцінки роботи посадовців у столиці та реалізовувати потім  далі.

Т.в.о. голови Дарницької РДА Микола Калашник

Як нині оцінюють посадовців

Звичайно, критерії оцінки роботи посадовців існують і сьогодні. Проте є кілька «але». Як зауважив голова Шевченківської РДА Олександр Поповцев, запровадження системи КРІ необхідно тому, що нині оцінка діяльності роботи голів райдержадміністрацій та інших міських керівників, здебільшого, відбувається непрозоро, під тиском, упереджено та маніпулятивно.

Голова Шевченківської РДА Олександр Поповцев

Ба, більше! Як розповів голова Голосіївської РДА Сергій Садовий, нині головним показником ефективності   роботи міських посадовців є… служба скарг 1551.

За його словами, ця служба концентрує в собі всі скарги громадян, за кількістю яких потім складається рейтинг ефективності діяльності адміністрації того чи іншого району.

Але водночас, звертає увагу Сергій  Садовий, за бортом оцінки залишаються досить вагомі фактори. Наприклад, те, що за воду, тепло чи дороги відповідають комунальні підприємства та їхні керівники. Однак ці обставини до уваги, як правило, не беруть.

Сергій Садовий переконаний, що кожен має відповідати за свій напрямок роботи в місті.

Голова Голосіївської РДА Сергій Садовий

Що дадуть нові критерії

На переконання ініціаторів, нововведення в оцінці роботи міських керівників зробить їхню діяльність справді прозорою та дозволить встановити належну комунікацію «влада-громада».

Керівники РДА наголошують, що KPI дозволяють зробити оцінку діяльності більш об’єктивною, базуючись на конкретних даних, встановити чіткі та зрозумілі показники, до яких мають прагнути посадовці, що також підвищить їхню  мотивацію.

Крім того, нові критерії допоможуть зосередитися на ключових аспектах діяльності, що відповідають стратегічним цілям міста. Також критерії оцінки стануть інструментом зворотного зв’язку з громадянами, які будуть бачити, яким чином їхні потреби та інтереси враховують у роботі посадовці, і стимулюватимуть чиновників ділитися інформацією про свою діяльність. А це, у свою чергу, сприятиме відкритості та прозорості процесів управління містом.

«Наша ініціатива полягає в тому, — говорить Кирило Фесик, — щоб для менеджерів міста були створені відповідні прозорі та ключові показники ефективності, так звані KPI. Результатом цього буде більш прозоре планування, звітування перед громадою та зворотний зв’язок».

Водночас очільник Оболонської РДА  вважає, що достатньо буде визначити 5-7 головних критеріїв оцінки ефективності роботи посадовців за принципом «пообіцяв-зробив» і раз на рік застосовувати їх до конкретних чиновників з  подальшими наслідками для них.

Хто оцінить чиновника

Не можна не погодитися, що ідея керівників районів слушна, не зважаючи  на воєнний стан.  Інше питання: хто формуватиме критерії оцінки?

«Ми закликаємо всіх топ-керівників,  дослідників, науковців, представників міської влади долучитися до прозорого обговорення. Передаємо естафету і депутатам, і експертам. Ми за те, щоб була дискусія без маніпуляцій та популізму. Потрібно найближчим часом напрацювали дорожню мапу. Фіналом такої роботи  буде місто, яке має поліпшену ефективність,  безпеку і комфорт для всіх верств населення», — вважає Кирило Фесик.

Він переконаний: якщо запровадити дискусію щодо  професіоналізму,  прозорих і зрозумілих для людей методів керівництва, тоді виборці будуть ухвалювати свідомі політичні рішення.

Своєю чергою колишній міністр економіки, а нині — президент Київської школи економіки Тимофій Мілованов висловився на підтримку ідеї голів столичних райдержадміністрацій.

Президент Київської школи економіки Тимофій Мілованов

«Політизація розпочинається там, — висловився він, — де не визначено критерії. До цього треба ставитися з увагою. Чому я говорю про базові принципи, такі як робочі місця, безбар’єрність? Якщо немає робочих місць – це проблема. Якщо ветеран не може пройти містом – це проблема. Потрібні дебати, щоб не було маніпуляцій. КРІ мають продебатувати журналісти, громадянське суспільство. І тоді не буде запитань щодо їх маніпулятивності».

Керівники київських РДА переконані, що їхня пропозиція має бути почута.

«Влада Києва – районні державні адміністрації, Київська міська рада, КМДА — це один  організм, який працює на киян. Ми сьогодні не граємо в політику, ми – господарники і хочемо, аби цей єдиний організм працював чітко і зрозуміло, з відповідними критеріями оцінювання», — наголосили голови столичних райдержадміністрацій.

Чи дослухаються до їхньої думки на Хрещатику, 36 — покаже час.

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Фото: Каштан NEWS

Вам також може сподобатися